O víkendu vyjedou na Šumavě první letošní „zelené autobusy“. Ekologický projekt z 85% financuje Evropská unie a z 15% Správa Národního parku a chráněné krajinné oblasti Šumava.

„Autobusy, které jsou určeny i pro cyklisty, vyjedou na zdejší silnice, zatím v předsezoním rozsahu, v sobotu 30. května, a turisty budou přepravovat až do 30. září. Správa Národního parku a chráněné krajinné oblasti Šumava podepsala smlouvu se společností ČSAD autobusy Plzeň, a.s., která bude zajišťovat přepravu až do roku 2011,“ řekla Jana Zvettlerová ze Správy Národního parku a chráněné krajinné oblasti Šumava.

„Celkem deset autobusů, které mají odlehčit chráněnému území od osobních aut, nelze přehlédnout. Mají totiž příjemnou zelenou barvu a jsou označeny logy projektu a světelným návěštím. Předpokládáme, že v letošním roce najedeme „zelenými autobusy“ asi 100 tisíc kilometrů,“ uvedl Josef Forejt, vedoucí dopravního útvaru ČSAD autobusy Plzeň, a.s.

Každý autobus má kapacitu 70 cestujících, z nichž 45 může sedět. Turisté jsou během přepravy informováni o zastávkách prostřednictvím zvukového průvodce. Součástí autobusů jsou také přívěsy, do nichž stewardi naloží (a také vyloží) až 25 kol, za jejichž přepravu zaplatí cestující 30 korun.

Rezervace na speciální cyklobusy není potřebná, dopravce je připraven v případě většího zájmu posílit linky.

„Co se týče novinek, těmi je bezesporu prodloužení sezóny, dále pak možnost zakoupení nové jednodenní jízdenky NP Ticket. Počet linek zůstal zachován, kde to bylo potřebné, tam se zvýšil počet spojů. Na lince Špičák - Kvilda – budou autobusy jezdit v pravidelném intervalu po dvou hodinách v návaznosti na vlaky. Z Horské Kvildy odveze turisty autobus až do Bučiny, kde je možnost přestoupit na německé autobusy,“ doplnila Zvettlerová.

Pro turisty je připravena inovovaná brožura, která mimo jiné informuje cestující o jízdních řádech, nabízí tipy na výlet a také odkáže na přestupová místa. Brožuru si budou moci návštěvníci vyzvednout v autobusech, ve všech informačních střediscích Správy NP a CHKO Šumava a v informačních střediscích obcí od pondělí 1. června. Pro uživatele internetu bude ke stažení na stránkách www.npsumava.cz.