Už je to dávno, co ve vesnických hospodách a krčmách vyhrávali dudáci, flašinetáři a šumaři. O poutích, dožínkách a masopustech nechávali vesničtí muzikanti lidem zapomenout na každodenní starosti.

Muzika se pro mnohé stala obživou, když řemeslo neuživilo. Když bylo doma nejhůře, byli při tom l lidoví muzikanti z Vřeskovicka. Pro chasu ve vesnické hospodě byla muzika potěšením a zábavou, pro muzikanty těžkou prací.

Slavné a vyhlášené bývaly ve Vřeskovicích třeba dožínky. Dožínkové písně ve Vřeskovicích zachytil ve svých vzpomínkách vřeskovický rodák, řídící učitel Matěj Hořký:

A ti naši hospodáři
mají peněz dost,
jeden chodí bez čepice,
druhý chodí bos,
třetí chodí mezi nimi
má rozbitý šos…

nebo se zpívalo o sedlácích:

Ten hospodář Kalašovic
má hodně v hlavě,
ale tu svou moudrost
chytá jen na výstavě.
Fůry dělá šišatý,
projede pod vraty,
lidé ho nemají rádi,
že je hubatý…

Ve Vřeskovicích měly svou tradici i staročeské máje.

Obec měla také celou řadu svých známých muzikantů, kteří reprezentovali obec kde se dalo. V obci působil od počátku 19. století téměř šedesát let učitel a hudebník, pražský rodák Ferdinand Sládek. Významným muzikantským rodem byl ve Vřeskovicích rod Berků. František Berka byl v letech 1840 až 1848 kapelníkem hudby 6. praporu polních myslivců v Plzni a jeho vnuk Tomáš Berka hrál u vojenské hudby ve Vídni a také byl několik let členem lužanské kapely Šustíků. Ve vojenské kapele působil i Vojtěch Jánský z Vřeskovic.

Se Šustíky (populární lužanská kapela) posléze hráli i bratři Drdové, z nichž Jan Drda byl mistrem notového rukopisu a klarinetista. Vojtěch Drda rozepsal v r. 1900 pro kapelu Šustíků polku Letní háj a klarinetista Jan Drda je už v roce 1895 podepsán pod rukopisy několika skladeb., které se pak v regionu hrály. Basista Tomáš Berka složil ve Vídni v roce 1892 humoresku Manželské radosti. Ve vřeskovickém kostele hrál v roce 1868 Josef Kohout z Roupova na lesní roh i intrády a při mši zahajoval na dlouhou pastýřskou trubku.

Výborný muzikant Václav Heřman (Ševčík) z Vlčí založil ve Vřeskovicích taneční kapelu „The Bohemians Band“ a potom zakotvil v kapele Šustíků.
Koncem padesátých let 20. století se sešla povedená trojice pošťáků. Jedním z nich byl Václav Heřman, houslista a trumpetista. Když na ně přišlo muzikantské pokušení, místní rozhlas oznámil, že z technických důvodů se dnes pošta mimořádně vydává v místním hostinci.

V roce 1973 byl na popud Osvětové besedy v Borovech založen dechový orchestr Borovanka. Jedním ze zakladatelů byl Jan Kokožka z Vřeskovic, který byl také jmenován kapelníkem. Po jeho vážném onemocnění v roce 1986 převzal jeho funkci Václav Jedlička z Jína. Borovanka vystoupila v roce 1995 v pořadu České televize Sejdeme se na Vlachovce a můžeme ji i dnes slyšet v rozhlasovém vysílání.

Hudebník Jan Kokožka na své muzicírování vzpomínal takto: „Jednou jsem vzal na motocyklu do Třebýcinky harmonikáře Maška. Sotva jsem kamaráda vysadil, nebe se roztrhlo a po lukách mezi poříčskou zastávkou a vsí se valila voda z rozlité Úhlavy. V domnění, že motorka se mnou a baskřídlovkou má větší sílu než rozvodněná řeka, jsem se rozjel napříč proudem. To jsem však neměl dělat, neboť uprostřed proudu byla voda až pod nádrž. Rychle jsem slezl z motorky a jal se ji tlačit. Když jsem ji uvedl do chodu, byl jsem z toho tak vyjevenej, že jsem u podjezdu k Borovům přeřadil místo trojky na dvojku a vjel jsem jako kosmonaut i s motorkou do louky.“

Zdroj: F. Pěchouček a M. Kříž