Souboj starostů bude pravděpodobně k vidění v podzimních senátních volbách ve volebním obvodu číslo 11, který zahrnuje Domažlicko a většinu Klatovska. O přízeň voličů by se totiž měli ucházet první muž Klatov Rudolf Salvetr (ODS) či dešenický starosta Jan Rejfek (KSČM). Zda ale změří síly se současnou senátorkou Jiřinou Rippelovou, která by ráda znovu kandidovala, není vůbec jisté. Sociální demokraté z obou okresů totiž teprve rozhodnou, zda do voleb vyšlou ji, nebo bývalého starostu Domažlic a současného poslance Jana Látku.

Nominační konference se bude konat v neděli odpoledne v Domažlicích a Rippelová, která je v senátu od roku 2006, by ráda uspěla. Je si ale vědoma, že to nebude mít lehké. „Získala jsem nominaci v okrese Klatovy od téměř všech místních organizací ČSSD. Je ale pravda, že okres Domažlice má početnější členskou základnu než okres Klatovy, během roku se zvýšil tamní počet členů o více než stovku. Na konferenci proto budou mít početnější zastoupení delegátů než Klatovsko,“ řekla Deníku Rippelová, která ve volbách před šesti lety sice v prvním kole prohrála s kandidátkou ODS Eliškou Haškovou Coolidge, ale ve druhém kole ji porazila o téměř 16 procent hlasů. I proto doufá, že delegáti z Domažlicka přihlédnou při nominaci k tomu, že by v souboji s rivaly z jiných stran měla mít zřejmě větší šanci než Látka.

Vsadí na starostu

Tradiční rival sociálních demokratů, ODS, vyšle pravděpodobně na podzim do senátních voleb silný kalibr – starostu Klatov Rudolfa Salvetra. „O kandidátovi teprve rozhodne tzv. sněm volitelů, který se bude konat v dubnu. Je ale pravda, že zatím nevím o jiném kandidátovi, než panu Salvetrovi,“ řekl Deníku předseda oblastního sdružení ODS v Klatovech Michal Šnebergr. „Pokud bych byl nominován, tak hlavní důvod, proč bych to přijal, by byla znalost komunální politiky a také regionu, kde dlouhodobě působím,“ uvedl Salvetr.

Dalším starostou, který se bude ucházet o přízeň voličů, je dešenický komunista Jan Rejfek. „S nominací jsem souhlasil, neboť si myslím, že je potřeba něco změnit. Je nepořádek v zákonech a řadě věcí. Zákony se musí dělat pro lidi a ne pro právníky a já myslím, že bych s tím mohl pomoci,“ vysvětlil důvod, proč půjde do boje o křeslo v senátu, Rejfek.

Po šesti letech se bude znovu ucházet o přízeň voličů známý klatovský oční lékař a nyní poslanec Michal Janek, který v roce 2006 skončil ve volbách do senátu jako nezávislý kandidát těsně před branami postupu do druhého kola. Teď ovšem bude hájit barvy TOP 09.

KDU-ČSL společně se Stranou soukromníků ČR vyšlou do voleb podnikatele a zároveň předsedu Okresní hospodářské komory Plzeň-jih Miloše Fürsta z Příchovic. Deníku to v pátek potvrdil předseda okresní organizace KDU-ČSL Klatovy Jiří Jukl.

Svého kandidáta by ráda postavila i Strana zelených, a to především z důvodu, že součástí volebního obvodu je i Modravsko, které vloni „proslavila“ blokáda kácení kůrovcem napadených stromů. „Nyní intenzivně jednáme o tom, koho do voleb nominovat. Vzhledem k tomu, že jde i o Šumavu, rádi bychom postavili někoho známého, kdo má renomé,“ řekla Deníku místopředsedkyně krajské organizace Strany zelených Barbora Ottová.