Senátní obvod č. 11 zahrnuje Domažlicko a část Klatovska a o senátní křeslo v něm bude ve druhém kole bojovat Vladislav Vilímec (ODS) s obhájcem senátorského postu Janem Látkou (ČSSD), kterého v 1. kole porazil o šest hlasů.
Oba postupující kandidáti jsou z Domažlicka, jediný zástupce Klatovska mezi kandidáty, oční lékař Michal Janek, skončil třetí.

Na Klatovsku přitom ve většině obcí volili na prvním místě právě Janeka, zvítězil ve 32 obcích včetně Klatov z celkových 62 obcí, ve kterých se senátní volby konaly. Látka zvítězil na Klatovsku v 17 obcích, Vilímec v šesti včetně Sušice, v pěti obcích zvítězil kandidát ANO Miroslav Vokáč a po jedné obci získali kandidáti Pirátů Viktor Krutina (Číhaň) a SPD Milan Obdržálek, který vyhrál v Srní.

Oběma postupujícím kandidátům Deník položil tři shodné otázky.

Mají se posílit pravomoci Senátu a jak?
 V. V. V tuto chvíli nevidím k posilování důvod. Senát funguje jako pojistka demokracie a ústavnosti a úspěšně koriguje zákony přijaté poslaneckou sněmovnou. Pokud by k nějakým změnám mělo v budoucnu dojít, tak jen po vážné debatě mezi všemi politickými stranami a za účasti ústavních právníků. Obecně jsem proti jakýmkoliv nahodilým nebo politicky motivovaným změnám Ústavy, které by byly v případě změn pravomocí Senátu nezbytné.

close Vladislav Vilímec info Zdroj: Deník / Redakce zoom_in

close Jan Látka info Zdroj: Deník / Váchal Ondřej zoom_in J. L. Bez změny ústavy posílit pravomoci Senátu nejdou a do změny Ústavy bych se nepouštěl. Stálo by za to prodloužit lhůtu Senátu na zpracování předložených zákonů ze 30 na 60 dnů, to by věci určitě prospělo.

Podpoříte zakotvení celostátního referenda, v němž by se mohlo rozhodnout i o vystoupení z EU?
 V. V. Rozhodně bych podpořil jednorázové referendum o přijetí nebo naopak odmítnutí eura. Jde o klíčové rozhodnutí, které ovlivní život každého občana, a proto by o něm lidé měli rozhodnout hlasováním. K našemu členství v Evropské unii v tuto chvíli nevidím alternativu, přestože její současné vedení často zaslouží kritiku.

J. L. Ano, podpořím obecné referendum. Vítám větší zapojení občanů na tvorbě zákonů a důležitých rozhodnutí.

 Jaký zákon byste chtěl v případě úspěchu prosadit v nejbližší době?
V. V. Určitě bych se zapojil do změn daňového balíčku, který v současnosti projednává poslanecká sněmovna. Obsahuje totiž opatření, která by mohla ohrozit financování veřejných služeb, například v sociální oblasti nebo dopravě. Současně bych přišel s návrhy na zjednodušení a snížení daní malým podnikatelům, aby se jim vyplatilo působit i ve venkovských regionech. Tam dnes mnoho služeb chybí a mohou za to především rostoucí administrativní nároky, daňové zatížení a také zavedení elektronické evidence tržeb. Chtěl bych také navázat na mnou dříve prosazené zavedení bezdoplatkových zón, které omezily obchodování s chudobou v problémových lokalitách a pomohly lidem, kteří žijí v jejich sousedství. Jsem připravený předložit návrhy, které zajistí spravedlivější nakládání se sociálními dávkami a naopak zamezí jejich zneužívání.

J. L. Chtěl bych podpořit města a především obce, aby dostávaly více peněz z rozpočtového určení daní. Mohly by pak lépe a snadněji realizovat svoje projekty na rozvoj obcí, aby nedocházelo k vylidňování venkova. Měly by více financí na rozvoj veškeré infrastruktury i občanské vybavenosti.