Rychtářské právo – žezlo, které kdysi sloužilo jako odznak rychtářské moci – a sto tisíc korun pro svou obec získá vítěz soutěže Poštovní spořitelna Starosta roku. Do uzávěrky soutěže 3. září bylo přihlášeno 220 starostů z celé ČR, osm zástupců má v soutěži Klatovsko.

Protože práci starostů nejlépe posoudí sami občané, právě oni mohli zasílat nominace na ocenění. Podmínkou bylo připojit k přihlášce podpisy alespoň dvaceti lidí trvale nebo přechodně žijících v dané obci.

„Počet došlých nominací nás velice mile překvapil. Je příjemné vědět, že v tolika obcích si občané váží svého starosty či starostky natolik, že jim nebylo zatěžko v době dovolených vyplnit přihlášku a získat potřebné podpisy. I když na nominaci stačilo dvacet podpisů, některé přihlášky jsou podepsány stovkami podporovatelů,“ uvedl Ombudsman a Ředitel péče o klienta Poštovní spořitelny Martin Kovář.

„O své nominaci jsem se dozvěděl náhodou. Samozřejmě mi to udělalo radost, i když smyslem práce starosty není soutěžení, ale to, aby se v obci lidem dobře žilo. S tím, že bych vyhrál ani nepočítám, pokud by se to povedlo, použili bychom peněžní prémii na děti, mládež a na kulturu,“ řekl Deníku jeden z nominovaných, starosta Bezděkova Josef Červený.

Do soutěže přihlásili občané i starostku Srní Ivanu Pěčovou. „Příjemně mě to překvapilo, je to hezké gesto a ocenění od občanů. Důležité ovšem není vyhrát, ale to, že se obec opět trochu zviditelní. Pokud se nám podařilo získat prémii, použili bychom ji určitě na veřejné osvětlení na návsi,“ poděkovala obyvatelům Srní za nominaci Pěčová.

„O soutěži vím, ale netušil jsem, že jsem byl také nominován. Pokud někdo uznal za vhodné mě přihlásit, je to samozřejmě potěšující ale i zavazující, řada věcí se nám totiž sice povedla, ale další na své dokončení čekají, doufám ovšem, že ve spolupráci s občany se je dokončit podaří,“ potěšila nominace dešenického starostu Jana Rejfka.

Soutěž se koná v rámci třetího ročníku programu zaměřeného na komunitní rozvoj, který vyhlašují ČSOB a Poštovní spořitelna ve spolupráci s Nadací VIA.

„Nyní jsou přihlášky u sedmičlenné hodnotící komise, která je složena ze zástupců veřejné sféry, neziskového sektoru, médií, Nadace VIA a Poštovní spořitelny. Po vyhodnocení přihlášek navštíví komise pět nejlépe ohodnocených kandidátů, aby se na místě seznámila s jejich prací a s životem obce,“ vysvětlil Jiří Bárta, ředitel Nadace VIA.

Do soutěže přihlásili obyvatelé také starostku Kašperských Hor Alenu Balounovou, starostu Bolešin Josefa Sommera, Rejštejna Horsta Hasenöhrla, Strašína Jana Helíška a Švihova Václava Petruse.