V areálu skanzenu staveb lidového stavitelství byl přichystán program nazvaný Živá řemesla v podhradí. „Využíváme toho, že už tady několik téměř desítek let stojí soubor staveb. My se snažíme jim vdechnout nový život alespoň jednou za rok. Veřejnosti představujeme, jak to tu mohlo vypadat v době, kdy chaloupky obývali jejich obyvatelé. Ti je ale nejen obývali, ale byly to také takové základny jejich obživy. Oni si zde museli spoustu věcí k životu vyrobit sami – upéct chleba, placky, měli zde zvířata, provozovali drobné živnosti nebo i více odborné jako například kovářství. To vše zde mohou návštěvníci vidět,“ uvedl za pořadatele Zdeněk Svoboda.

Atrakce na klatovské pouti.
Atrakce jsou postavené, ve čtvrtek odstartuje klatovská pouť. Bude novinka

Návštěvníci viděli nejen stavby, ale i to, jak byly využívané. Mohli nahlédnout dovnitř, zeptat se řemeslníků a udělat si jasnější představu o životě předků. A zájem byl velký, především ve sváteční dny.

Skanzen vznikal od poloviny 90. let 20. století do počátku nového tisíciletí a původně byl brán jako záchranná plocha pro ohrožené cenné stavby lidové architektury z Klatovska. „Postupně sem byly převezeny a znovu nainstalovány a sestaveny špýchary z Petrovic u Měčína či poloroubenky z Běšin u Klatov. Objekty byly skutečně zachráněny, protože buď chátraly nebo musely ustoupit nějaké stavbě. Na místě, kde stojí dnes, jsou na počátku 19. století podobné stavby opravdu zaznamenány,“ dodal Svoboda.