Lékaři se snaží uvádět omyly na pravou míru, stále častěji se ale setkávají s labilnějšími jedinci, kteří trvají na tom, že nemoc u nich stále trvá.

„Zdravý člověk je po nákaze lymskou borreliózou léčený ambulantně, nasadí se mu antibiotika, které bere maximálně třicet dní. Pak je bez příznaků,“ vysvětluje lékařka Infekční kliniky Fakultní nemocnice v Plzni Věra Štruncová. Ubezpečuje, že borreliózu si nelze s ničím splést, musí ji totiž prokázat laboratorní testy. Nejčastější formou je kožní borrelióza.

„Společenství jakýchsi nespokojených lidí si založilo internetové stránky www.borelioza.cz, na nichž si stěžují na lékaře a pomlouvají je, a přitom o této nemoci nic nevědí,“ varuje Štruncová před zavádějícími informacemi.

Psychicky méně odolný člověk, který je navíc nespokojený, prožil stresové situace, jako například rozchod nebo ztrátu zaměstnání, se ale o nemoc opírá jako o berličku nebo výmluvu, proč se mu stále nedaří.

Jedním z pacientů je také pan M. H., který poslal svůj příběh o následcích lymské borreliózy do redakce Deníku. „Po roce od dobrání antibiotik se přidaly problémy se zánětlivou bolestí šlach v loktech a o další rok později vygradovaly přetržením šlachy bicepsu na pravé ruce. Jediná oficiální doporučení, která jsem dostal, byla omezit maso a navštívit psychiatra,“ píše v dopise pan H. Nakonec si byl prý nucen nasadit samoléčbu.

Po prověření na první pohled odborného dopisu Deník zjistil, že se jedná o psychicky narušeného člověka. „Pan H. je psychicky nemocný, odmítá brát léky. Opakovaně jsme mu na borreliózu dělali testy, a neprokázala se. Napadá nás a chceme celou věc řešit soudně,“ poukazuje Štruncová na to, kam může falešná představa o nemoci zajít.