Radnice v Horažďovicích se pustila do prodeje městských bytů. Tomuto kroku ale předcházelo několik let debat, protestních akcí a peticí, kdy obyvatelé těchto domů nesouhlasili s podmínkami, za kterých chtělo město své byty prodávat.

„Od svých původních plánů a požadavků jsme ustoupili. Hledali jsme společně s nespokojenými nájemníky kompromis, ze kterého vzešly nové ceny a pravidla pro prodej městských bytů,“ informovala starostka města Horažďovice Jindřiška Antropiusová.

„V současné chvíli je prodáno 15 bytů. Rada města na svém zasedání doporučila zastupitelstvu, které se sejde na začátku prosince, prodat další dva domy,“ pokračuje starostka.

Současná prodejní cena jednoho metru čtverečního u bytu I. kategorie je nyní v Horažďovicích 5 tisíc korun, u bytu druhé kategorie 4,5 tisíce korun, prodávat se budou i sklepní kóje.

„To je přeci velký rozdíl od původního záměru města, kdy chtěli za naše polorozpadlé byty, do kterých se skoro čtyřicet let neinvestovalo 6200 korun za metr čtvereční. Byty by tehdy vyšly od 450 do 750 tisíc korun a s tím jsme samozřejmě nemohli souhlasit,“ říká místopředsedkyně občanského sdružení Horažďovické byty Martina Dufková.

„V současné době přihlížíme ke každému prodávanému bytu zvlášť a na ceně se domlouváme. Hodnotíme totiž to, do čeho se muselo v bytech investovat. Někde se vyměňovala stará okna, jinde se měnily stoupačky či došlo na opravy střechy,“ pokračuje místostarosta města Horažďovice Ladislav Lenský.

Se zájmem nájemníků o městské byty jsou na horažďovické radnici spokojeni. „V první vlně jsme se rozhodli prodat zhruba 130 městských bytů. Jsme přesvědčeni, že většina jejich nájemníků nabídky, která již brzy skončí, využije a byt si koupí. Lidé pochopili, že níž jít s cenou nemůžeme a že současná cena je opravdovým kompromisem,“ dodala Antropiusová.

Situace kolem bytů v Horažďovicích a jejich prodeje se tak již uklidnila. Příznivci sdružení se považují za vítěze v boji za nižší ceny bytů.