„Města Nýrsko a Neukirchen podepsaly před Vánoci smlouvu o spolupráci při řešení krizových situací při živelních pohromách. Smlouva vznikla na základě letité spolupráce hasičských sborů v Nýrsku a v Neukirchenu a na jejím základě mohou nyní naši hasiči vyjíždět k zásahům i do Německa a Neukirchenští k nám,“ řekl Deníku starosta Nýrska Miloslav Rubáš.

„Spolupráce mezi hasičskými sbory funguje zhruba dva roky. Například v loňském roce se konalo velké společné cvičení v Německu, jehož námětem byl požár školy, na letošní rok připravujeme cvičení u nás, jeho námětem bude společný zásah u dopravní nehody,“ doplnil jednatel SDH Nýrsko Jan Kolář.

Zásah sboru z opačné strany hranice si v případě potřeby vyžádá příslušné operační středisko. „Povolání by přišlo přes naše operační středisko v Plzni, podobně Neukirchenským by přišlo z jejich střediska, šlo by většinou o velké události, například živelní pohromu nebo velký požár. Spolupráce je důležitá i proto, že některá místa u nás jsou lépe přístupná z německé strany hranice a naopak,“ vysvětlil Kolář.

„Spojení a následné vyslání sil a prostředků k zásahu v blízkosti státní hranice zabezpečuje Krajské informační a operační středisko (KOPIS) ve spolupráci s centrálou v německém Schwandorfu. Aktuálnost kontaktů a spojení se přes KOPIS ověřuje každý měsíc. Vyslání sil a prostředků z německé strany pak zajišťuje již zmíněné centrum ve Schwandorfu, kde pracují němečtí i čeští policisté,“ upřesnila mluvčí Hasičského záchranného sboru Plzeňského kraje Alena Marešová.

„Domluvili jsme se, že v rámci spolupráce budou zmapována území, na kterých zasahují nýrští a neukirchenští hasiči, aby se v případě zásahu na území svých kolegů dokázaly sbory orientovat, aby například jednotky věděly, kde jsou požární nádrže. V případě zásahu u nás by pak pro snazší orientaci neukirchenským hasičům někdo z našich vyjel naproti a dovedl je na místo zásahu, podobně by tomu bylo i v případě zásahu našich hasičů v Německu,“ přiblížil spolupráci Rubáš.