Zajímavý protikrizový balíček přichystalo svým občanům město Nýrsko. Odpadá zvyšování nájmů v městských bytech, původně plánované od 1. června letošního roku. Nájemné mělo narůst průměrně o čtvrtinu. V městských bytech přitom žije zhruba dvacet pět procent obyvatel Nýrska.

Město nezvýší ani cenu tepla a teplé užitkové vody, která měla stoupnout zhruba o čtyři procenta. Zmrazení nájmů a cen tepla platí i pro příští rok, kdy navíc město nezvýší vodné a stočné ani poplatek za likvidaci odpadů.

„Když jsem se to dozvěděl, byl jsem docela mile překvapen. Já v městském bytě bydlím, takže se mě to týká. Myslím, že je to perfektní věc,“ pochválil protikrizová opatření radnice Rostislav Poškarský. V městském bytě bydlí i Emílie Mazancová. „Město se snaží vyjít lidem vstříc, řekla bych, že pomocný balíček radnice by dopady krize mohl v Nýrsku trochu zmírnit,“ uvedla Mazancová.

K opatřením pro zmírnění dopadů ekonomické krize se město rozhodlo s ohledem na daňové příjmy města v předchozím roce. „Rozhodnutí samozřejmě předcházelo zjišťování potřeb lidí, kteří v Nýrsku žijí. V loňském roce se dařilo prakticky všem zaměstnavatelům, tím i zaměstnancům. Díky tomu byly daňové příjmy nad očekávanou úrovní. Nyní, v době krize, jsme přesvědčeni, že je třeba přijmout opatření, která by dopady krize pomohla zmírnit,“ vysvětlil starosta Nýrska Miloslav Rubáš.

Součástí balíčku je i snížení nájmů ve vybraných nebytových prostorech, sloužících k podnikání od 1. března letošního roku. „Tato změna se týká cca jedenácti obchodů a drobných provozoven,“ doplnil starosta.

„Je dobře, že město udělá nějaký vstřícný krok. Snížení nájmu určitě pomůže, každá tisícovka se hodí. Na druhou stranu propad tržeb je natolik velký, že je problém obchody vůbec udržet,“ řekla Deníku podnikatelka Pavla Bytelová. „Město na to zřejmě myslí, chtějí tady pro občany služby zachovat, aby lidé pro každou drobnost nemuseli do Klatov,“ dodala Bytelová.

Úspory přinesou i plánované investice. „Budeme kupovat novou techniku do městské výtopny tak, abychom eliminovali případné zdražování tepla i v příštích letech, díky investicím do školní jídelny nebudeme muset další tři až čtyři roky zdražovat obědy. V jídelně se přitom stravuje přibližně tři sta padesát žáků a dalších sto deset dospělých, převážně seniorů. Dalším opatřením je investice do technologie vytápění školy v Komenského ulici, která přinese značné úspory energie,“ vyjmenoval Rubáš.

Podle předpokladů přinese opatření (kromě investičních akcí) propad příjmů města v letech 2009 až 2010 o tři až pět milionů korun. „Zastupitelstvo je přesvedčeno, že tento výpadek z příjmů město zvládne, že nebudeme muset omezovat žádné zásadní investiční akce,“ uzavřel Rubáš.

Schválená opatření

Rok 2009
– zmrazení výše nájmů v nájemních bytech na úrovni prosince 2008
– dočasné snížení nájmů o 20 % ve vybraných nebytových prostorech na dobu do 31. 12. 2009, po vyhodnocení roku 2009 toto opatření promítnout případně i do roku 2010
– zmrazení cen tepla a TUV na úrovni roku 2008

Rok 2010
– výše nájmů v bytech na úrovni roku 2008
– výše vodného a stočného na úrovni roku 2009
– cena tepla a TUV na úrovni roku 2008
– poplatek za likvidaci odpadů na úrovni roku 2009