Soutěže se zúčastnilo rekordních 4963 dětí ze 127 základních škol napříč Českem. Padesátka nejlepších řešitelů se utká o hodnotné ceny pro sebe i své školy ve finále na půdě organizátora soutěže – Soukromé střední školy výpočetní techniky v Praze. Finále se mělo konat v prosinci, ale kvůli opatřením bylo přesunuto na příští rok.

Své zástupce bude mít ve finálovém klání 35 škol z 13 krajů. „Po loňském ročníku, který proběhl kompletně on-line a s výrazně nižší účastí v důsledku koronakrize, jsme z obrovského zájmu škol o letošní 12. ročník soutěže IT-SLOT nadšení. Pro nás je to ujištění, že pokud školy fungují v obvyklém režimu, podobné zpestření výuky a zábavné vzdělávání vítají,“ uvedl ředitel Soukromé střední školy výpočetní techniky (SSŠVT) Martin Vodička.

Klatovská skupina Trautenberk.
Z umístění v anketě Český slavík se Anička z Trautenberků červená ještě nyní

Letošní čísla přihlášených žáků do soutěže IT-SLOT překonala i ta z roku 2019, kdy soutěžilo 3860 dětí ze 115 škol. Soutěž je dvoukolová. Nyní mají žáci za sebou první kolo, které se uskutečnilo formou on-line testu. Na 25 úloh ze Systému Logických OTázek (odtud název soutěže IT-SLOT), spadajících do oborů informatiky a matematiky, měli žáci 30 minut. „Do první padesátky finalistů se letos dostali soutěžící, kteří měli alespoň 21 správných odpovědí z 25, při rovnosti bodů pořadí určoval čas. Z některých škol se mezi nejlepšími umístilo více žáků, v takovém případě ctíme podobné pravidlo jako na olympiádách – do finále může škola vyslat nanejvýš tři zástupce, zbylá místa se tak uvolní dalším žákům. Máme školy, které s námi soutěží několik let a dlouhodobě se drží na špici výsledků, což je výborná vizitka pro tamější učitele technických předmětů, stále ale také přibývají nově registrované, které mohou překvapit,“ dodal Vodička.