Novým ředitelem Národního parku Šumava (NPŠ) je Jan Stráský. V pondělí to oznámil ministr životního prostředí Tomáš Chalupa, který zvolil bývalého významného politika a současného šéfa Klubu českých turistů a předsedu Rady NPŠ i přesto, že mu výběrová komise ministerstva v lednu doporučila na funkci ředitele parku Pavla Kitzbergera, Jiřího Mánka či Jaroslava Obermajera. Někdejší federální premiér Stráský bude mít omezený mandát. Jeho hlavním úkolem má být stanovení plánu opatření, aby se zabránilo šíření kůrovce. Zatímco obce Stráského jmenování přivítaly, ekologové je tvrdě kritizují.

Stráský má kromě boje s kůrovcem také zajistit vytvoření nového návštěvního řádu. Měl by situaci v parku uklidnit a usmířit znesvářené strany. Má také připravit zákon o šumavském národním parku. Sám za základní princip své práce označil hledání kompromisu. „Vidím hřiště pro jednotlivé zákonem předpokládané – a důvodně předpokládané – činnosti parku,“ vysvětlil. Vědci podle něj na Šumavě najdou místa, ukazující na to, jak mohla vypadat šumavská divočina. Zdůrazňovat prý chce také fakt, že na Šumavě je více než dvacet obcí. Obce národního parku mají být podle něj vzorovou infrastrukturou, „neverbálním učitelem“ toho, jak se lidé v přírodě mají chovat.

Vzhledem k práci, kterou od ministra dostal, Stráský počítá s tím, že ve funkci bude rok až rok a půl, nejdelší bude příprava zákona o národním parku.
Představitelé obcí Stráského jmenování přivítali. „Je to ideální řešení pro Šumavu,“ řekl předseda Svazu obcí NP Šumava Jiří Hůlka s tím, že starostové od Stráského očekávají, že dokáže vyjít vstříc zájmům ochrany přírody, turistiky i zdejších obcí. „My jsme pro rozumnou ochranu šumavské přírody, ale ta musí vycházet z toho, že člověk není jejím nepřítelem, ale naopak i v oblasti současných prvních zón národního parku kdysi lidé žili v symbióze ze zdejší přírodou po staletí a v rozumné míře ji využívali a zvelebovali. Pan ředitel Stráský, který na Šumavě už dlouho dobu žije a dobře ji zná, je zárukou toho, že už nebudou arogantně přehlíženy oprávněné požadavky šumavských obcí, a přestanou pokusy měnit zdejší přírodu v divočinu tam, kde už od 18. století nebyla,“ uvedl Hůlka a potvrdil, že obce jsou připraveny společně s novým vedením parku hledat v záležitostech jako splouvání Vltavy, turistických cest, cyklotras, kůrovce apod. taková řešení, které budou přijatelné jak z hlediska ochrany přírody, tak i pro turistiku a šumavské obce.

Nového šéfa parku přivítal i Plzeňský kraj. „Vnímám pana Stráského jako velmi schopnou osobu se širokou podporou, která může navrátit fungování Národního parku Šumava k normálnímu stavu. Zároveň je zárukou nalezení vzájemné důvěry mezi Správou národního parku, obcemi, kraji a veřejností, která je jednou z hlavních příčin současné neradostné situace v Národním parku Šumava, “ řekl ke jmenování nového ředitele NPŠ hejtman Plzeňského kraje Milan Chovanec.

Rozhodnutí ministra Chalupy ale tvrdě kritizovali představitelé ekologického Hnutí DUHA. „Ministr Chalupa odevzdává národní park jihočeské ODS, potažmo dřevařské společnosti Lesy Hluboká. Stráský léta vede nesmiřitelný boj proti národnímu parku. Před lety patřil mezi hlavní autory plánu na odtržení mnoha krásných částí Šumavy od parku, což by v nich umožnilo běžnou těžbu dřeva a developerské projekty,“ prohlásil Jaromír Bláha z Hnutí Duha a dodal, že ministr prostě zahodil výsledky konkursu do koše a dosadil člověka jihočeské ODS, který ani nebyl mezi kandidáty.