Zemědělci na Klatovsku hledají nové možnosti odbytu pro své mléko. Přišli tedy do Klatov s novinkou, a to automaty na čerstvé mléko. Zatímco ve světě jsou tyto automaty běžné již řadu let, v Klatovech je jeden teprve dva měsíce a druhý necelých pět dnů.

„To, že jsme se pro automat rozhodli, byla i naše snaha upozornit na současný krizový stav v oblasti nízkých výkupních cen mléka. Víme, že jeden automat o obsahu 200 litrů nás nezachrání, ale je důležité více propagovat prodej českého mléka. Lidé si musí uvědomit, v jaké jsme situaci. Každý, kdo si mléko z automatu koupí, bude moci srovnat jeho kvalitu třeba s kvalitou trvanlivého mléka z krabic,“ říká předseda představenstva Měcholupské zemědělské a.s., Zdeněk Vlasák.

Automat na čerstvé mléko mají umístěný v nákupním centru Škodovka - Klatovy v prodejně podniku Pekárny a cukrárny Klatovy. Instalován byl do prodejny v pondělí a ve středu si zde mohli první zákazníci koupit první mléko. Automat je dle potřeby doplňován a trvanlivost mléka v automatu je maximálně 24 hodin.

„Cena jednoho litru mléka je u nás patnáct korun. Lidé si sem mohou přijít s vlastní nádobou, nebo si mohou přímo v pekařství pořídit na mléko novou litrovou láhev za pět korun,“ popisuje způsob možnosti odběru Vlasák. Mléko je doporučeno konzumovat až po převaření.

„I když mléko, které se do automatu dostává přímo od krávy, prochází přísnými hygienickými kontrolami a testy, není na něj náš dnešní organizmus zvyklý a připravený. Přesto je zdravé a může být součástí zdravé výživy,“ dodal Vlasák.

Druhý automat se nachází v prodejně Pocínovického pekařství v Klatovech. „Máme tu dva automaty. Jeden je na čerstvé mléko s cenou 14 korun za jeden litr, druhý je pak na zákys, za který zákazník zaplatí 20 korun za jeden litr. Zájem je o mléko i zákys dodávaný z farmy v Dolní Lhotě značný,“ potvrdil majitel pekařství Miroslav Pavlík.

„Je dobré, že si lidé mohou sami koupit kvalitní čerstvé mléko. Já jsem tím nadšená. Kdybychom měli takový automat u nás v Sokolově, určitě bych ho využívala,“ říká návštěvnice Klatov Jaroslava Janusová.

„Určitě mléko z automatu využiji. Je to dobrý nápad,“ chválila si také Marie Bělohlavá z Klatov – Lub. „Pořízení automatu i jeho provoz nejsou žádnou levnou záležitostí. Přesto věříme, že o mléko z automatu bude mezi občany zájem,“ Vlasák.