Oddělení zdravotně sociálních lůžek vzniklo v budově bývalého plicního oddělení. Lůžková stanice využívá dvě horní patra, technické zázemí a zázemí pro personál je v suterénu. Nové oddělení má jedenáct pokojů s celkem 17 lůžky. „Naší snahou bylo vytvořit příjemné prostředí, jež by bylo podobné domácímu. Pokoje jsou jednolůžkové a dvoulůžkové, každý má vlastní sociální zařízení s toaletou a bezbariérovým sprchovým koutem. Na každém pokoji je televizor,“ sdělil ředitel nemocnice Jiří Zeithaml.

Lama Guanako
Na Sušicku zřejmě někdo otrávil lamy guanako

Jedním z prvních pacientů na jednolůžkovém pokoji je Josef Hladík. „Moc se mi tady líbí, jsem rád, že tady mohu být. Jsem v nemocnici už skoro dva roky a tady je to nejlepší,“ řekl Hladík.

Lůžka jsou určena klientům, kteří nevyžadují přímo ústavní zdravotní péči, ale vzhledem ke svému zdravotnímu stavu nejsou schopni obejít se bez pomoci a ošetřovatelské péče druhé osoby.

Kromě pokojů a zázemí je na oddělení také velká koupelna pro imobilní pacienty.

Rekonstrukce vyšla na 4,5 milionu korun, což uhradil Plzeňský kraj.

Klatovská nemocnice provozuje zdravotně sociální lůžka od roku 2008 na oddělení následné péče. Bylo jich ale jen devět. „Kapacita sociálních lůžek je na Klatovsku dlouhodobě nedostačující. Nemocnice má standardně v pořadníku kolem 35 zájemců. Nově může provozovat až 24 sociálních lůžek,“ sdělil ředitel krajských nemocnic Marek Kýhos.

Ilustrační foto, Kašperk, západní věž
Tři hrady se spojily a představí své proměny