Klatovští využijí novou sanitku především pro zdravotnické zabezpečení výcviku, a to například při střeleckém výcviku nebo speciální tělesné přípravě vojáků. V loňském roce využívali zdravotnická vozidla také v rámci odběrových týmů při testování v domovech pro seniory, nemocnicích a jiných zdravotnických zařízeních v Plzeňském i Karlovarském kraji.

V současné době se zdravotnický personál seznamuje s vybavením a funkcemi nového vozidla a připravuje se na jeho využití při plnění běžných úkolů praporu. „Pro zabezpečení základních životních funkcí je vozidlo vybaveno například defibrilátorem, ventilátorem, odsávacím přístrojem a lineárním dávkovačem, který umožňuje kontinuální podávání léku během transportu do zdravotnického zařízení,“ představuje některé přístroje z vybavení sanitky nadrotmistr Peter Boor z praporního obvaziště.

Ilustrační foto
Dvakrát během jednoho dne chytla policie řidičku pod vlivem drog

Vozidlo slouží především k zabezpečení odsunu pacientů a raněných pod zdravotnickým dohledem v bojových i mírových podmínkách (například v rámci výcviku) do zdravotnického zařízení. Je vybaveno zdravotnickou nástavbou na podvozku vozidel Iveco a umožňuje přepravu nejen po silnici, ale i ve středně těžkém terénu. V případě potřeby lze využít tuto speciální techniku i při živelných katastrofách nebo v rámci Integrovaného záchranného systému ČR. Umožňuje transport dvou sedících a jednoho ležícího pacienta nebo dvou ležících pacientů. „Pro větší komfort pacientů i osádky jsou kabina i nástavba klimatizované. Proti účinkům otravných látek je vozidlo vybaveno filtro-ventilačním zařízením. Komunikaci mezi kabinou řidiče a zdravotníky v nástavbě zabezpečuje interkom. Nechybí ani radiová stanice, či notebook. Pro vojáky jsou důležité i držáky zbraní,“ popisuje některé další prvky vybavení vozidla Boor.