Na více než sto milionů korun přijde rekonstrukce lanové dráhy Špičák – Hofmanky. Poté, co se nepodařilo získat soukromého investora, chce město lanovku zmodernizovat samo s pomocí dotace z programu přeshraniční spolupráce. Na soukromého investora zatím v Železné Rudě stále čekají druhá část lanovky z Hoffmanek na Pancíř nebo golfové hřiště. Město také zjišťuje možnosti využití budovy bývalé celnice v Alžbětíně.

Na modernizaci lanovky na Pancíř pracují Železnorudští už řadu let. „Bylo to prioritou už v minulém volebním období, za pana starosty Vonáska, nicméně se modernizaci lanovky nepodařilo ani projednat. Nám se podařilo získat územní rozhodnutí, projednat jednotlivé záležitosti spojené s modernizací lanovky a před více než rokem jsme začali shánět investora, což se ovšem dosud nepodařilo,“ popsal dosavadní snahy železnorudský starosta Michal Šnebergr.

Nový projekt

V této situaci se město rozhodlo projekt částečně přepracovat a požádat o dotaci s tím, že aspoň spodní část lanové dráhy opraví a bude nadále provozovat samo. „Požádali jsme o dotaci z programu přeshraniční spolupráce, naším partnerem v tomto projektu je Národní park Bavorský les. Je to koncipováno jako přínos pro ekologickou dopravu, původní projekt byl komerční, zaměřený na rozvoj lyžování. Byl bych sice radši, kdyby tam vznikl plnohodnotný lyžařský areál, ovšem vzhledem k času a prostředkům, které město do projektu investovalo, bude pro mě dobré i toto řešení. Dalším důvodem, proč jsme přistoupili k tomuto projektu, je udržení pracovních míst,“ dodal Šnebergr.

Kabinková lanovka

„Současnou sedačkovou lanovou dráhu nahradí kabinková lanovka. Na stanici Hofmanky pak vznikne návštěvnické centrum, které bude prezentovat národní parky Bavorský les i Šumava,“ popsal projekt železnorudský místostarosta Milan Kříž. Pokud se městu podaří získat dotaci, mělo by se s modernizací spodního úseku lanovky začít už v letošním roce.

Do druhé části lanovky už město investovat nehodlá. „Úsek Hofmanky – Pancíř bude záviset hlavně na aktivitě soukromých investorů. Se svými zkušenostmi mohu říci, že město by se nemělo pouštět do podnikatelských aktivit. Města a obce mají jiné problémy, komunikace, školu, školku, hasiče, vodovod, úpravnu vody a tak dále. Město by se mělo starat hlavně o infrastrukturu a podnikání nechat podnikatelům,“ vysvětlil Šnebergr.

Golfové hřiště

Na soukromého investora čeká i projekt golfového hřiště. „Už v minulém volebním období chtěla golfové hřiště vybudovat německá strana a protože v Bavorské Rudě nejsou dostatečně velké pozemky, oslovila s tímto projektem Železnou Rudu. Na německé straně se ovšem vůbec nepodařilo projednat územní plán, takže se celý projekt přesunul k nám. V té době se v České republice měnil stavební zákon, takže jsme museli ukončit projednávání změny územního plánu a začít znovu až po vydání nového zákona. V současné době máme změněný územní plán na 120 hektarech na golfové hřiště a musí přijít soukromý investor, který bude chtít projekt financovat,“ informoval Šnebergr.

Městu Železná Ruda patří také budova bývalé celnice na hraničním přechodu v Alžbětíně. „V současnosti jsme požádali o finanční prostředky na vypracování studie na využití objektu. Zájemců je hodně, ozvala se řada spolků a institucí z Čech i Německa,“ uvedl železnorudský starosta.