V posledních desetiletích ale celá vesnice téměř zmizela. Polorozpadlé domy, téměř žádní obyvatelé – takový byl obraz Vatětic až do nedávné doby. Před několika lety vatětické pozemky koupil Jakub Vinčálek a rozhodl se alespoň některé budovy obnovit. Začal za komunismu zbořenou kaplí. Poměrně velikou kamennou stavbu pro cca 20 osob letos dokončil a v neděli jí požehnal světící biskup českobudějovický Pavel Posád.

V neděli byla slavnostně vysvěcena kaple ve Vatěticích.Zdroj: Deník / Loudová Daniela„Stavba trvala pět let a bylo to hodně náročné. „Vykoupil jsem pozemky a budovy, které měly různé vlastníky, jediný pozemek, který byl prázdný, byl pod bývalou kaplí, což jsme našli na katastru. Sehnali jsme fotografie a podle toho pan Volejník nakreslil naší kapli a začali jsme ji stavět,“ řekl Vinčálek, kterého potěšila velká účast lidí na slavnostním žehnání kaple. „Přišlo více lidí, než jsem čekal. Hodně mě to potěšilo a bylo to to nejkrásnější, co se mohlo stát,“ neskrýval radost Vinčálek.

Nadšeni jsou i lidé zabývající se památkami v okolí. „Dílo, které na svém pozemku a za své peníze pan Vinčálek s rodinou vytvořil, se podařilo a je opravdu krásné,“ zhodnotil Lukáš Milota, který je průvodcem na nedalekém Mouřenci, který se stále snaží opravovat a zvelebovat.

Bezpečná Šumava v Prášilech 2016.
Akce Bezpečná Šumava se bude letos konat již posedmé