Situace na Šumavě, kde se ekologičtí aktivisté snaží již více než dva týdny vlastními těly bránit kácení kůrovcem napadadených stromů v lokalitě Na Ztraceném u Modravy, stále graduje. Aktivisté tentokrát tvrdí, že jim někdo ničí auta, jednou z obětí má být dokonce jeden z představitelů Hnutí DUHA Jaromír Bláha. Ten naznačil, že za útoky může stát vedení Národního parku Šumava (NPŠ). Jeho ředitel Jan Stráský to ale rezolutně odmítl.

Proti aktivistům, kteří se připoutávali pomocí řetězů i ocelových trubek ke stromům a z nichž někteří dokonce lezli do korun smrků, jen aby zabránili kácení, které považují za nelegální, zasahovali od pondělí do čtvrtka policisté. Vyváděli je ze zakázaných prostorů určených ke kácení a některé předváděli na služebnu. V pátek došla s aktivisty trpělivost lidem ze Šumavy, kteří zorganizovali protestní pochod, jímž chtěli dát najevo, že jednoznačně podporují boj proti kůrovci a stojí na straně ředitele Stráského. Aktivisté před nimi ale utekli, a tak si obě strany nemohly vyříkat názory z očí do očí.

K otevřeným konfliktům nedošlo ani během víkendu, kdy sice dřevorubci káceli, ale na místech, kde je nemohli aktivisté tak snadno najít a bránit jim v tom. Na Ztracený tak nebyla volána ani policie. „Prostor jsme několikrát monitorovali, ale nebyli jsme přivoláni k žádné konfliktní situaci,“ uvedla Dana Ladmanová z klatovské policie. Její kolegy přesto zaměstnali aktivisté, kteří tvrdí, že se stali obětí útoku. „Někdo mi vytloukl u auta boční okénko a vyplnil mi výfuk montážní pěnou. To není jediná věc, kolega, který je tu s námi, měl ušlou brzdovou kapalinu. A v noci, když se přemisťovali z Modravy, tak je nahánělo auto, které se poté obrátilo. Jsem přesvědčen o tom, že je to provokovaná věc. Tady na Šumavě jsou letáky, které útočí jak proti Hnutí DUHA, tak proti ekologům,“ řekl Deníku Bláha, jenž tvrdí, že je na Šumavě už jen jako pozorovatel, neboť Okresní soud v Klatovech vydal předběžné opatření, podle kterého se má Hnutí DUHA zdržet jakéhokoliv organizování pohybu, pobytu a jiné činnosti fyzických osob v lesích na území NP Šumava.

Vedení NPŠ chce Na Ztraceném co nejrychleji pokácet a sanovat zhruba čtyři tisíce stromů, aby zabránilo dalšímu šíření kůrovce. Nezastaví ho ani blokáda aktivistů, ani mediální kampaň vedená ekology, kteří do problému zatahují i politiky. „Budeme kácet,“ řekl v neděli jednoznačně Deníku Stráský.