„Pokud mám podezření, že zákazník ještě není zletilý, tak kontroluji doklady pokaždé. Když je plná hospoda, tak lidi prostě počkají, když budu platit pokutu, tak jde o moje peníze,“ řekl Deníku Karel Strnad, v současnosti provozovatel baru v Plánici.


Při odhadování věku je důležitá i zkušenost barmana. „Někdy člověk chce občanku a potom se diví, když vidí věk přes dvacet, někdy vás ani nenapadne chtít doklady a až později se dozvíte, že dotyčnému je teprve šestnáct nebo sedmnáct,“ popsal problémy při odhadování věku majitel baru, který nechtěl být jmenován.


Dalším, poměrně často se vyskytujícím problémem je nákup alkoholu zletilým kamarádem, který pak nápoje odnese nezletilým. V tomto případě se shodli všichni oslovení barmani, že v podstatě nemají šanci kontrolovat lidi, kterým sami nic neprodali. To potvrdil Deníku i majitel klatovského „pubu“ Pavel Chmelík: „S naléváním alkoholu mladistvým jsme před lety problémy měli, teď ale naštěstí už dlouhou dobu žádný takový případ nebyl. Je to i díky pravidelným kontrolám městské policie, kdy si většina mladistvých zvykla, že to nemají ani zkoušet. Tenkrát mi ale vadilo, že se stalo, že barman prodal nápoj zletilému, který jej odnesl mladším, a postižený byl potom pouze barman, který za to vlastně nemohl, a dotyčnému, který nápoj koupil a předal, se nestalo nic.“

Na tom, že prokazování viny zletilého, který koupí alkohol nezletilým, je poměrně složité, se shodli i velitel Městské policie v Sušici Libor Potužník a zástupce velitele Městské policie v Klatovech František Kacerovský. Podle nich je jednou z mála možností, že dotyčného mladší kamarádi „prásknou“.


Potužník potvrdil Deníku i poměrně vysokou četnost kontrol v Sušici: „Strážníci, hlavně během školního roku, přes den kontrolují tak dvě až čtyři provozovny. Každý týden potom pořádáme ve spolupráci s Policií ČR noční akce, kdy kontrolujeme zhruba deset až dvanáct barů, a jednou nebo dvakrát za čvrt roku pořádáme velké kontrolní akce.“


Případy podávání alkohoholu mladistvým potom městská police předává přestupkové komisi příslušného městského úřadu, případy podnapilých nezletilých potom příslušnému sociálnímu odboru, který potom věc řeší s rodiči.


Zajímavým problémem je, když nezletilý přijde do podniku už mírně podnapilý, barman mu sice alkohol nenalije, ale jeho podnapilost nepozná. „V tomto případě, když barman nemá šanci poznat, že dotyčný je podnapilý, by bylo asi velmi složité dokazovat, kde se vlastně opil. Jiná situace je, když je podnapilý zcela evidentně. Potom by měl barman okamžitě volat policii a nezletilého ohlásit, jinak si právě sám zadělává na problémy,“ uvedl Potužník.


Máte sami zkušenosti s prodejem alkohoholu mladistvým? Pište do diskuze.