Zájem o učební obory na Klatovsku opět klesl. Žáci devátých tříd dávají přednost středním školám a gymnáziím. Na některých školách musejí dokonce spojovat třídy, protože nejsou naplněny počty žáků.

ISŠ končí

„Zájem o učební obory bohužel není. Počet zájemců je rok od roku nižší. Ještě uvidíme, jak to bude vypadat po dalších kolech přijímacích řízení. Zatím by rozhodně třídy plné nebyly, ale to nejsou nikdy, do konce června ještě většinou nějací zájemci přibudou. Dalo by se říci, že největší zájem je o obor automechanik. Je možné, že doplácíme na to, že naše škola 30. června končí, a tak rodiče dali své děti jinam. Je to ale škoda, protože obory pokračují dále, i když pod jinými školami. Nemyslím si, že by slučování škol něco vyřešilo," řekl Deníku ředitel Integrované střední školy v Klatovech Miroslav Karnet. Gastronomické a podobné obory budou spadat pod Střední školu zemědělskou a potravinářskou Klatovy, mechanici a strojírenské obory pod Střední průmyslovou školu  Klatovy.

Sloučí třídy

Větší poptávku o učební obory zaznamenali na Střední škole zemědělské a potravinářské Klatovy, ale i tak budou muset třídy spojovat. „Největší zájem byl o obory kuchař – číšník a cukrář a dokonce se nám přihlásilo asi jedenáct žáků na obor řezník. Ale i tak není počet velký, takže budeme muset různé obory spojit do jedné třídy. Možná nastane i situace, že spojíme některé studijní obory, uvidíme, jak se vše vyvine. I když u studijních oborů jsme zaznamenali velký zájem," vykreslil situaci ředitel SŠZP Klatovy Vladislav Smolík.

Zruší obor

Ani v Sušici nezažívají dobré období. Tam dokonce jeden obor skončí. Největší zájem tam žáci projevili o technické obory, ale naopak menší o stavební obory. „Příští rok neotevřeme obor autoelektrikář, který se nám nepovedlo naplnit. Ale obnovíme obor instalatér. Celkově bych řekl, že je zájem zhruba stejný jako minulý rok, ale je vidět, že je méně žáků. Je velká škoda, že není zájem o stavební řemesla, protože tito řemeslníci budou za chvíli na trhu práce chybět," informoval ředitel Středního odborného učiliště a Střední odborné školy v Sušici Jaromír Kolář.

Slabší zájem, než by očekávali, mají také na Střední průmyslové škole Klatovy, kde nemají po prvním přijímacím kole ani zdaleka třídy naplněny. „Zatím to vypadá tak, že by byla třída oboru strojírenství a ekonomiky spojena, jako tomu bylo vloni. Ale to se ještě může změnit. Vyhlašujeme ještě druhé a třetí kolo přijímaček. Někteří mají obavy, že by pak neměli uplatnění na trhu práce, ale to se pletou. Naopak, firmy mě přímo oslovují, že potřebují techniky," uvedl ředitel Střední průmyslové školy v Klatovech Jiří Dio.

Třídy naplní

S počty žáků však nemají žádný problém ve Střední škole  Horažďovice. Tam otevřou všechny obory bez problémů. „V letošním roce byl velký zájem o obor gastronomie, cukrář a umělecké obory. Největší však byl o obor grafický design, kde jsme měli 30 zájemců, ale přijmout jsme mohli jen 16, takže ten byl naplněn okamžitě. Dalo by se říci, že nižší poptávka byla oproti loňsku po oboru opravář zemědělských strojů. Nějaká volná místa ještě máme, ale i když by se už nikdo nepřihlásil, tak otevřeme všechny učební i studijní obory," sdělila zástupkyně ředitele Střední školy Horažďovice Jitka Englerová.

„Ekonomka" a gymnázia jsou plná

Stejně tak si každý rok nemohou na počet zájemců stěžovat na obchodní akademii v Klatovech a na gymnáziích v Klatovech a Sušici.
„Zájem byl u nás jako každý rok velký, máme všechny třídy naplněny," uvedl zástupce ředitelky klatovské obchodní akademie Jiří Bureš.

„Stále je dost žáků, kteří chtějí u nás studovat. Budeme mít naplněny třídy na sto procent," sdělil ředitel sušického gymnázia Vít Potužák.

Tuto odpověď jsme dostali také v klatovském gymnáziu. „Zájem zatím stále přesahuje počet dětí, které můžeme přijmout, takže třídy  naplníme," zhodnotil ředitel klatovského gymnázia Jiří Šlégl.

Obor až jako druhý

Žáci devátých tříd si vybírají raději do prvních kol střední školy. Zkoušejí, zda se tam dostanou, a až pak volí učební obory jako zadní vrátka. „Hlásil jsem se na střední školu, protože všude teď chtějí maturitu a podle mě není teď tak těžké se tam dostat i bez přijímaček. Až na druhé místo jsem si dal učební obor, protože tam vezmou každého a dostal bych se tam snadno," řekl Deníku Martin Zlámal z Klatov.