„Ve 13 hodin a 36 minut oznámil jeden z pracovníků, který se podílí na opravě kolejí, že našel na úrovni ulice Boženy Němcové výbušninu. Na místo přijeli policisté a pyrotechnici,“ uvedla policejní mluvčí Martina Korandová.

Letecká puma o průměru asi 40 centimetrů s délkou jednoho metru a 30 centimetrů, vyhnala z domovů velké množství lidí. „Okolí pěti set metrů od nálezu muselo být evakuováno. Městská hromadná doprava byla zastavena ve stejném úseku,“ pokračovala Korandová. Uzavírka způsobila nemalé problémy nejen lidem, kteří bydlí v okolí, ale také těm, co si o slunečné neděli vyrazili například do Dinoparku jako Hana P. „Nemohli jsme se odtud dostat. Všechny silnice byly uzavřeny. Nakonec jsme se přidali k lidem, kteří evidentně lépe znali okolí, a dojeli jsme po jakési polní cestě ke Globusu,“ popisovala.

Zoufalých Plzeňanů se našlo více. Starší muž o francouzkých holích se nemohl dostat domů, a tak podlezl policejní pásku. „Za války to padlo vedle mě a přežil jsem to. Mám hlad a musím domů,“ rozkřičel se na muže zákona, kteří ho zastavili. „No to jde člověk do práce, a když se z ní chce vrátit, domů se nedostane,“ usmívala se Stanislava D. Bezpečnostní opatření byla však nutná a jejich zajištění velice rychlé. Týkala se i kojeneckého ústavu a městské nemocnice Privamed. Pacienti totiž museli být přesunuti z pokojů, které měly okna směrem k místu nálezu pumy. „Myslím, že jsme byli jedni z prvních evakuovaných. Policisté na nás zvonili před třetí hodinou. Zrovna jsme měli na návštěvě známé, a tak jsme si vyměnili role a odjeli se podívat my k nim, do odvolání,“ prozradila obyvatelka Libušiny ulice Alena Křišťálová.

„Sice jsem tuto konkrétní pumu neviděl, ale z historického a odborného hlediska se domnívám, že se jedná o leteckou tříštivou pumu AN-M64 500 liber, shozenou z amerického letounu B17 osmé letecké armády pravděpodobně v dubnu 1945,“ tvrdil Michal Kindl, který je také vlastníkem jediného dochovaného exempláře této letecké pumy v Plzni. Výbušninu ve spolupráci s hasiči a policisty odvezli pyrotechnici do vojenského prostoru Jínce ke zneškodnění. Lidé se okolo půl osmé hodiny večer mohli vrátit zpět do svých domovů a MHD byla opět obnovena.