Pozvání na přestupkovou komisi nebo dopis od právníka. To mohou očekávat čtenáři, kteří nevrátí knihovnám vypůjčené knížky.

Se „zapomnětlivými“ čtenáři mají problémy téměř všechny knihovny. V Klatovech čeká čtenáře, kteří nereagují na upomínky, pozvání před přestupkovou komisi městského úřadu. „Pokud čtenář nereaguje ani na poslední upomínkový dopis, který posíláme doporučeně, podáváme návrh na přestupkové řízení a řeší to městský úřad,“ uvedla vedoucí půjčovny pro dospělé klatovské knihovny Romana Kubíčková.

„Začali jsme nedávno, takže zatím nevíme, jaké budou výsledky. Už jsem však přestupkovým řízením pohrozila v dopise a paní hned zavolala: „Ježíšmarjá, prosím vás, nedávejte to tam, to bude ostuda, já už je nesu,“ takže myslím, že to fungovat bude,“ popsala dosavadní zkušenosti Kubíčková. Návrhy na přestupkové řízení dosud podala klatovská knihovna čtyři, dalších pět návrhů je připravených.

„Důležité je, aby čtenář nehrál 'mrtvého brouka' . I když třeba knížky ztratí, je možná domluva. Může přinést jinou knihu nebo koupit stejnou, můžeme se domluvit na nějaké rozumné ceně. Pokud však nereaguje, naskakují upomínky a sankce, nakonec pak můžeme vymáhat zaplacení i soudně,“ dodala Kubíčková.

Právník funguje

Čtenáři, kteří půjčené knihy nevracejí, existují i v Horažďovicích. „Pokud čtenář nereaguje na upomínky, obracíme se rovnou na právníka. Dopis od právníka zatím ve většině případů funguje,“ uvedla vedoucí horažďovické knihovny Lenka Šimonová.

Úspěšná při vymáhání nevrácených knížek je zatím Městská knihovna v Janovicích nad Úhlavou. „Když nám čtenář nereaguje na upomínky, pošleme mu přes městský úřad fakturu za půjčené knížky. Tento postup se nám vyplácí, knihy dosud vrátili všichni,“ vysvětlila vedoucí knihovny Eva Semelová.