Ještě nedávno byla prostituce výnosným řemeslem. „Když byl dobrý měsíc, vydělala jsem si sto tisíc korun," řekla Deníku žena, která provozovala prostituci doma. Dařilo se i četným night clubům. Ta doba je už ale pryč.

Klubů ubývá

Některé domky s červenou lucerničkou na štítu jejich provozovatelé zavřeli, jiné spláchla voda. Několik klubů však navzdory nižším tržbám dále funguje. Povodni padl za oběť například night club ve Švihově a  již nikdy nebyl obnoven. Železná Ruda byla ještě nedávno různými kluby doslova protkána, stálo jich tam ke dvěma desítkám.  Dnes je situace odlišná, funguje tam posledních pár podniků a jejich příjmy klesají. „Před deseti lety byla zlatá doba, chodila k nám spousta klientů. Dnes to vypadá tak, že klientů je ve srovnání s dřívějškem polovina. A jestliže dříve převažovali Němci, dnes tvoří skoro 90 procent klientů Češi. Neumím si to vysvětlit, možná, že jsou Němci už nasycení, možná nemají peníze. Já sám jsem podnik v Železné Rudě zavřel, provozuji už pouze podnik podobného typu v Plzni," řekl Deníku bývalý provozovatel nočního klubu v Železné Rudě, který si nepřál uvést svoje jméno. Podobně jsou na tom i kluby na Klatovsku.

Už několik let je v provozu noční podnik v Běšinech. I tady se mluví o propadu tržeb. „Propad přišel s koncem německé marky, od té doby nastal pokles a ani dnes není provozování klubu žádným zlatým dolem," říká provozovatelka běšinského klubu  Milada Bernklauová. „Vyskakovat si tedy opravdu nemůžeme, ale žít se z toho dá. Neumím ani říct, jaká národnost tvoří klientelu, jezdí k nám Češi i Němci. Ale stejně tak jezdí třeba Slováci, kteří pracují v Německu a k nám se pak jedou pobavit. My si tady nehrajeme na žádný nóbl podnik, ale máme tady skoro domácí atmosféru, a to našim klientům vyhovuje," dodává  Bernklauová.

Obcím úbytek nevadí

Obcím a městům úbytek těchto podnikům nevadí.  Z jejich činnosti neměly obce žádné příjmy. „Boom z devadesátých let skončil, soudě podle reklam zbyly u nás asi čtyři takové podniky. Jejich provoz je ovšem pro obce obtížně vysledovatelný, tady by měl fungovat především stát a toto podnikání nějak regulovat. Ale že bychom z úbytků těchto podniků byli smutní, tak to tedy rozhodně nejsme," konstatuje starosta Železné Rudy Michal Šneberger

Celý článek si můžete přečíst v pátečním Klatovském deníku, kde přinášíme i rozhovor s ženou z Klatovska, která si vydělávala jako prostitutka.