S pochodněmi v rukou se z nejprudší české sjezdovky na šumavském Špičáku tentokrát nejelo na lyžích, ale šlo pěšky. Na sjezdovce Šance totiž není sníh. „Poslední dva roky znemožnila konání této slavné tradice epidemie koronaviru. Letos už jsme rozhodně chtěli pokračovat a nedostatek sněhu nás nezastavil,“ řekl náčelník Horské služby Šumava Michal Janďura.

Poté, co všichni sešli ze sjezdovky, se postavili před dav návštěvníků a tradičně popřáli. „Hodně štěstí v novém roce, ať se Vám vše vydaří, to Vám přeje Horská služba a šumavští lyžaři,“ zaznělo sborově. Nechybělo občerstvení ani ohňostroj.

Tradice silvestrovského sjezdu na Špičáku sahá až do roku 1948, kdy byla na Šumavě založena Horská služba. Zvyk byl přerušen v roce 1951, kdy bylo zřízeno pohraniční pásmo. V roce 1957 byl opět silvestrovský sjezd s pochodněmi obnoven a lyžaři startovali zhruba v polovině nynějších Šancí. Od roku 1972 se Šance začaly sjíždět celé.

I přesto, že kvůli vysokým teplotám není na Špičáku příliš sněhu a návštěvníci tak museli jít spíše po trávě a v blátě, nenechaly si akci ujít stovky lidí.

Rauhnacht v Bavorské Rudě, 30. 12. 2022.
Náměstí v Bavorské Rudě zaplnili čerti a démoni, rámusily zvony a řetězy