„Memorandum je vyústěním jednání, která se vedla s Plzeňským krajem o možné spolupráci, čili jde o prohlášení, že máme snahu najít společné řešení. Zájem města i kraje je, aby zde byla v rozumném dlouhodobě udržitelném rozsahu zdravotnická péče zajištěna. Přestože jsou v republice problémy ve zdravotnictví a vše se špatně řeší všem, tak pořád kraj je tak silný partner, který může být garancí toho, že péče bude udržena,“ řekl starosta Sušice Petr Mottl.

Krajská rada se bude memorandem zabývat v pondělí 25. února, pokud bude potřebovat více čas na rozhodnutí, pak až 18. března. Pokud ho podepíše i kraj začnou další jednání, jak by spolupráce či převzetí nemocnice mělo vypadat. „Memorandum je úplně prvotní krok a nic neříkající dokument. Je ale z mého pohledu hodně důležitý, protože lidé v nemocnici už na to čekají. Potřebují jistotu, že se situace řeší. Budu se snažit, aby bylo memorandum přijaté i na kraji,“ řekla zastupitelka Sušice, která je zároveň krajskou radní pro zdravotnictví, Milena Stárková.

KRAJ JE OPATRNÝ

Nedá se však ale říci, že by se krajští radní hrnuli memorandum podepsat, jsou hodně opatrní. Může za to z části i to, co vše se okolo nemocnice děje či dělo, například fakt, že se město soudilo se záchranáři.

„Pohled zastupitelů sušickou optikou a pohled krajských je odlišný v tom, že krajští politici vidí lůžkovou péči v celém kraji. Vidí i jiná rizika v procesu sloučení Klatovské a sušické nemocnice a potřebují mít k rozhodování i podklady, které chybí,“ uvedla Stárková.

Ilustrační foto.
Auto srazilo přecházejícího chodce, musel pro něj vrtulník

Případné převzetí nemocnice by mělo vypadat tak, že by nemocnici převzalo město, čili Nemocnice Sušice o. p. s. či jiná společnost založená městem, a poté by ji od města převzal kraj. „Krajští politici poměřují i to, jaká zdravotnické páče je v jiných regionech, kde někde i nemocnice chybí zcela. Poukazují také na to, že se město v roce 2015 rozhodlo pro soukromého provozovatele, proto nechtějí nemocnici od soukromého provozovatele přebírat,“ dodala Stárková.

Se spolupráci souhlasí i Penta. „Jednání jsou velmi konstruktivní a z jejich dosavadního průběhu je patrné, že všem zúčastněným na nemocnici a jejích pacientech opravdu záleží. Jednání budou dále pokračovat a všechny strany deklarovaly zájem najít rychle a efektivně to nejlepší řešení. V nemocnici se soustředíme na každodenní péči o pacienty, protože to je to, proč tu jsme a o co nám v první řadě jde,“ uvedla mluvčí Penta Hospitals CZ Lenka Holá.

Rudolf Salvetr
ANKETA: Vyberte otázky, na které starosta odpoví při setkání s Deníkem