Pacienti, kteří měli jít na operaci, musí nyní počkat. Až do dalšího roku se ve Fakultní nemocnici v Plzni přesouvají operace kyčelních kloubů.

U čtyř zdravotních pojišťoven má totiž pro letošní rok vyčerpaný limit. Klatovská nemocnice už nemůže provádět ani operace šedého zákalu. V akutních případech nebo v situaci, kdy by odklad zhoršil pacientův stav, nemocnice operaci provedou, zaplatí ji však ze své kapsy.

„Limity na počet operací kyčelních náhrad máme překročené u Vojenské zdravotní pojišťovny, České průmyslové zdravotní pojišťovny, Oborové zdravotní pojišťovna zaměstnanců bank, pojišťoven a stavebnictví a Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra,“ jmenuje ředitelka FN Plzeň Jaroslava Kunová. Dodává, že vina není na straně nemocnice, která může operovat ihned, pojišťovny ovšem na žádosti, aby přidaly peníze, nereagují. „Na některé silně doplácíme. Pojišťovnám totiž nemusel vzrůst počet klientů, ale může se prostě stát, že zrovna jejich pojištěnců přijde daný rok na tuto operaci více,“ vysvětluje problém Kunová.

Operaci by musela nemocnice platit sama

Řešení je v nedohlednu. „Operace šedého zákalu jsme museli odkládat už vloni, takže letos jsme limit od Všeobecné zdravotní pojišťovny vyčerpali ještě dříve,“ říká ředitel Klatovské nemocnice Jiří Vlček. V případě, že přijde člověk, který má akutní problém, zašlou žádost o posouzení reviznímu lékaři dané pojišťovny. „Málokdy ji ale schválí, operaci pak platíme sami,“ uvádí ředitel.

Další problém je, že vyúčtování dostávají zdravotnická zřízení až v druhé polovině následujícího roku. To, zda se jim podaří odhadnout předem, kolik peněz budou potřebovat, je tedy, jak sami ředitelé nemocnic přiznávají, sázka do loterie. „Mně se to nyní povedlo s minimálním výkyvem 300 tisíc korun, takže odhadnout to lze, odhadovat ale můžete začít až po skončení roku,“ dodává Vlček.

Ředitel Stodské nemocnice Vlastimil Bureš žádné operace zatím nezastavil, jak dopadne vyúčtování, ale neví. „Teprve nyní dostanu vyúčtování za loňský rok,“ vysvětluje Bureš.