Usmažena zaživa! Tento osud potkal roční dogu, kterou nechal manželský pár z Německa zavřenou několik hodin v uzamčeném autě na rozpáleném parkovišti v Klatovech. Pejskovi už nedokázal nikdo pomoci.

Trpícího zvířete si jako první všimla místní žena, která přivolala na pomoc strážníky městské policie. „Pes ležel v zavazadlovém prostoru volva a viditelně strádal. Protože pes je podle zákona věc, neměli jsme právo automobil násilně otevřít. Snažili jsme se proto co nejrychleji najít jeho majitele,“ řekl Deníku velitel klatovských městských strážníků Kamil Mastný. Během hledání se na místo dostavil manželský pár z Německa, který potvrdil, že je pes jeho, a auto otevřel. Už se mu ale nedalo pomoci, vůz stál přímo na slunci,“ dodal Mastný.

Zdrcena z otřesné smrti zvířete byla Miloslava Šeflová z klatovského útulku pro opuštěné a zatoulané psy, kterou strážníci přivolali na pomoc. „Když jsme přijeli, byl pes už v agónii. Krátce nato zemřel. Neměl sebemenší šanci, byl doslova usmažený. Nikdy jsem nic tak strašného neviděla, a že jsem už viděla dost týrání zvířat,“ prohlásila Šeflová a dodala: „Já bych za to majitele zavřela do vězení. U nich v Německu by tam šel, ale tady máme příliš mírné zákony.“

To, že zákony záchraně zvířat někdy příliš nenahrávají, potvrdil nepřímo i Václav Doubek z klatovského inspektorátu krajské veterinární správy. „O případu víme. V tom autě bylo minimálně šedesát stupňů Celsia. Ale ani tak nemáme možnost do auta, ale třeba ani do bytu vniknout, i když máme podezření na týrání zvířete. V tomto případě navíc komplikuje situaci fakt, že jde o cizího státního příslušníka,“ řekl doktor Doubek. Podle něj jde o první případ tohoto druhu v regionu za poslední roky.

Smrt psa již začala vyšetřovat státní policie, které případ předali její městští kolegové. „Zda jde o týrání, to ukáže až další vyšetřování,“ uvedla Dana Ladmanová z klatovského okresního policejního ředitelství.

Za týrání zvířat hrozí podle stávajícího trestního zákona až dva roky vězení, podle klatovské okresní státní zástupkyně Jiřiny Vítovcové však není pravděpodobné, že majitelé psa budou trestně stíháni. „Aby se dopustili trestného činu, muselo by jít o úmysl. V tomto případě jde ale spíše o nedbalost,“ upozornila Vítovcová.

Není tak vyloučeno, že manželský pár nebude za několikahodinové utrpení a následnou smrt svého psa nijak potrestán.