Konec letošního školního roku se nezadržitelně blíží. Na některých školách odstartují prázdniny už tento týden v pátek, jinde půjdou děti pro vysvědčení až v úterý 30. června.

Mnozí ředitelé využili svého práva a na 29. a 30. června dali dětem ředitelské volno.

„O čtyři dny delší prázdniny budou mít například žáci Základní školy v Plánické ulici v Klatovech. Tři zbývající školy – Masarykova ZŠ a školy v Čapkově a Tolstého ulici budou vysvědčení rozdávat až v úterý 30. června,“ informovala vedoucí odboru školství, kultury a cestovního ruchu Městského úřadu v Klatovech Alena Kunešová.

V pátek si odměnu za celoroční snažení odnesou děti také v Základní škole v Měčíně.

Až do úterka půjdou do školy i žáci z obou základních škol v Horažďovicích. Zde si ale poslední den školy náležitě vychutnají.

„Každoročně totiž pořádáme v kulturním domě tradiční loučení se školou, kde se se svými mladšími spolužáky a učiteli loučí žáci devátých ročníků. Pak se všichni přesunou zpět do školy, kde je čeká klasické rozdávání vysvědčení. Vše vyvrcholí tím, že si deváťáci zazvoní na historický zvon, který je chloubou naší školy,“ říká ředitel ZŠ v Komenského ulici v Horažďovicích Petr Mazanec.

Konec školního roku není jen obdobím radosti ze začátku dvou měsíců prázdnin, volna, sluníčka a koupání. Každoročně se totiž v tomto období objevují i případy, kdy děti trpí depresemi a strachem z toho, co na jejich vysvědčení řeknou rodiče.

„Loni v lednu volalo na Linku bezpečí kvůli vysvědčení 27 dětí, v červnu pak 67 dětí. Letos v pololetí volalo kvůli vysvědčení 44 dětí,“ říká Lucie Pešková, ředitelka sdružení Linka bezpečí.

Nepříjemnému překvapení ze známek dětí na vysvědčení se mohou rodiče prý snadno vyhnout. Stačí sledovat vývoj prospěchu dítěte celý rok, občas se podívat do žákovské knížky a navštívit třídní schůzky.

„Ne každé dítě splní očekávání rodičů. Proto mluvte se svými dětmi o studijních výsledcích průběžně po celý školní rok a v případě problémů je řešte pokud možno ihned. Nenechávejte to až jako překvapení. Podporujte děti, i když jejich výsledky nejsou růžové. Pro dítě je velmi důležité vědět, že se na vás může kdykoliv s důvěrou obrátit,“ říká Pešková.

„Z vysvědčení strach nemám, a tak si letošní prázdniny pořádně užiju,“ říká budoucí druhák Dominik Svoboda ze Základní školy v Měčíně.

Linky bezpečí

Linka bezpečí, tel: 116 111
(nonstop bezplatný provoz z pevné i mobilní sítě).
Linka vzkaz domů: 800 111 113
Rodičovská linka 840 111 234
www.pomoconline.cz