V ten den totiž odsloužil svoji poslední službu zřejmě nejznámější tamní strážník Jan Červený (63 let, na snímku). Muž, který stál u zrodu klatovské městské policie a jehož zná veřejnost i jako předsedu okresního fotbalového svazu a muzikanta z Úhlavanky. Po více než 22 letech služby odešel do důchodu.

„Už jsme tu zbyli jen dva, kteří jsme tu od prvního dne. Musím přiznat, že mám docela nostalgické pocity a těžce se mi odchází. Na druhou stranu je pravda, že parta, která tu je dnes, už není tak dobrá, jako tu bývala dříve, kdy nás tu bylo jen pár," svěřil se Deníku krátce před koncem poslední služby Červený, jenž přišel k městské policii po 15 letech strávených u hasičů.

„Začínal jsem tu jako pochůzkář, pak jsem byl v zásahové jednotce. Poslední dobou jsem operační důstojník," popsal své roky v uniformě Červený, podle něhož se vztah veřejnosti ke strážníkům postupně mění. „Hlavně na začátku, než si na nás zvykli, tak bývali na nás někteří agresivní. Teď už jsme myslím mnohem respektovanější," je přesvědčen Červený, který prý za celou dobu služby nezažil žádný vyloženě kritický okamžik. Naopak by se našly různé úsměvné chvíle. „Třeba s opilci v dobách, kdy jsme je ještě nevozili na záchytku. My jsme ho postavili, on upadl, a podobně," vzpomíná muž, který se chce v důchodu věnovat svým koníčkům. „Zaprvé sportu. Samozřejmě ne aktivně, ale jako funkcionář. Čas si samozřejmě udělám i na hudbu a myslivost," uzavírá Červený.