Hranolky, pizzy, hamburgery, to mají děti nejraději, ale jídla složená ze zeleniny jim moc nechutnají. Školní jídelně při Základní škole Klatovy v Čapkově ulici se ale podařil zázrak a díky tomu, že naučili děti jíst více zeleniny, zvítězili v celostátní soutěži.

„Šlo o soutěž Škola plná zdraví, kterou pořádala společnost Bonduelle a která trvala od září do května. Hlavním cílem bylo zvýšit konzumaci zeleniny u dětí, aby se ji naučily více jíst. Některým zelenina chutná, některé ji vracejí zpátky. My vaříme pět druhů jídel, z čehož jsou vždy dvě zeleninová. Děti, které si objednaly zeleninové jídlo, dostávaly razítka na kartičky a poté byly odměněny dárky, abychom je trochu navnadily. Do soutěže se přihlásilo 800 škol z celé České republiky a 200 ze Slovenské republiky,“ řekla vedoucí školní jídelny ZŠ Klatovy Čapkova ulice Olga Krčmáriková.

Velké překvapení bylo, když se mezi tolika jídelnami umístila klatovská na prvním místě. „Vůbec jsme nic takového nečekali, bylo to pro nás velké překvapení. Moc nás těší, že jsme vyhráli nad tak velkou jídelnou, jako je v Praze, která byla na druhém místě, nebo v Českých Budějovicích, která skončila na třetím. Myslím si, že děti začaly jíst více zeleniny také z toho důvodu, že vymýšlíme různá jídla, která skrýváme pod názvy, které děti lákají, například prstýnky mořské panny, pirátské fazole a podobně. Hodně taky záleží na tom, abychom zvolili vhodnou přílohu,“ sdělila Krčmáriková.

Úspěch potěšil také vedení školy. „Máme velkou radost, že naše škola vyhrála mezi tolika školami. Jen to potvrzuje, že máme výbornou školní jídelnu. Velké díky patří hlavně našim kuchařkám za jejich tvořivou práci a upřednostňování zdravé výživy,“ uvedl ředitel Základní školy Klatovy Čapkova ulice Vlasta Skřivan.