Národní park Šumava v loňském roce navštívilo téměř 770 tisíc turistů. Většinou šlo o Čechy, které zlákala příroda. Deník o tom informovala Jana Zvettlerová z Národního parku Šumava.

„Nejnavštěvovanější lokalitou Šumavy byla Jezerní slať, kterou v loňském roce vidělo přes 109 tisíc osob, následuje Modrava s téměř 72 tisíci a Vltavská cesta s 65 tisíci turistů,“ uvedla Zvettlerová a doplnila, že do informačních středisek Správy Národního parku a chráněné krajinné oblasti Šumava – Idiny Pily, Rokyty, Březníku, Kvildy, Poledníku, Kašperských Hor, Alžbětína, Svinné Lady, Českých Žlebů, Stožce a do Muzea ve Vimperku – zavítalo v roce 2008 skoro 205 tisíc turistů.

Do oblasti Šumavy přicházejí v naprosté většině tuzemští turisté, ze zahraničních převládají Němci a Holanďané. Dalšími cizinci, kteří se podílí na celkové návštěvnosti, jsou pak Rakušané, Američané a Slováci. Z tuzemských turistů jsou to převážně lidé z Českobudějovicka a Plzeňska. Pro většinu z nich je pobyt na Šumavě spojen s dovolenou nebo prázdninami. „Proč lidé navštěvují Šumavu? V první řadě dominuje pobyt v krásné a zachovalé přírodě, následuje objevování dříve zakázaných a nepřístupných míst, ale i hledání klidu a pohody. U turistů, jejichž věk je v rozmezí od 26 do 49 let, je převažujícím důvodem návštěvy Šumavy sport a relaxace, ale také návrat na místa, odkud pocházeli rodinní příslušníci,“ doplnila Zvettlerová.

Nejčastějším dopravním prostředkem, který lidé pro návštěvu Šumavy zvolí, je automobil, dalším pak autobus, vlak a kolo. Hlavní letní aktivitou návštěvníků je především cykloturistika. Následuje pěší turistika, vodní sporty a koupání, poznávací turistika a další aktivní sporty. V zimě pak lyžování, zimní sporty, pěší turistika a wellness.