Jak si vedou politické strany a hnutí, která působí na Klatovsku? Kolik mají členů a jaký je v dnešní době zájem lidí o vstup do politických stran? To zjišťoval Deník.
ODS
„Největší boom jsme zažívali na začátku devadesátých let, kdy většina lidí vstupovala do politiky pro naplnění svých tužeb a ideálů udělat něco pro naši zemi. Ty porevoluční ideály se však brzy rozplynuly a politika trpí nemocemi dnešní doby. Lidé očekávali jiný vývoj a jsou zklamáni děním na české politické scéně i v politických stranách. Řada lidí se o politiku přestala zajímat a pokud byli členy některé politické strany, tak odešli, přestoupili, anebo dál pokračují a snaží se o změnu. Mezi posledně jmenovanými jsem i já,“ říká předseda oblastního sdružení Občanské demokratické strany na Klatovsku Michal Šnebergr.
Podle Šnebergra ODS s úbytkem svých členů nebojuje. „Držíme se na počtu kolem 200 členů a tento počet neklesá. Nedá se dokonce říci ani to, že byly doby, kdy jsme měli více členů. U nás na Klatovsku jsme nezaznamenali velký odliv členů ani v dobách, kdy vznikaly různé US, TOP 09 či VV,“ dodal Šnebergr.
V ODS za členství straníci zaplatí roční příspěvek 500 korun, důchodci a senioři 200 korun.
ČSSD
Členská základna se prý nezmenšuje ani České straně sociálně demokratické. „Na okrese Klatovy máme zhruba 200 členů, kteří se sdružují v místních organizacích. Největší sociálně demokratické organizace máme v Klatovech a v Sušici,“ říká místopředsedkyně Okresního výkonného výboru ČSSD Klatovy Jiřina Rippelová. „Členů přibývá, ale jde to hodně pomalu. I když většinu naší členské základny tvoří lidé od 50 let výše, máme i mladé lidi. Dokonce přicházejí mladí lidé z řad studentů,“ pokračuje Rippelová. V sociální demokracii člen zaplatí roční členský příspěvek 300 korun, důchodci a studenti 100 korun.
Věci veřejné
Klub Věcí veřejných v Klatovech již zanikl a klatovští členové jsou prozatím spojeni s organizací v Železné Rudě. V Klatovech vedl VV předseda Rolnického družstva Dolany Josef Balín. „Já do politiky vstoupil proto, že mi byla nabídnuta práce v zemědělské komisi strany Věci veřejné a v tom jsem viděl velké plus pro moji práci,“ řekl Deníku Balín, který Věci veřejné vedl dokonce jako lídr v komunálních volbách. Věci veřejné na Klatovsku mají v současné době kolem deseti členů, aktivita této strany v regionu klesá a na veřejnosti se v poslední době téměř neprezentují.
KDU-ČSL
„V loňském roce jsme přijali dva členy a v roce 2009 dokonce 6 členů. To je úspěch,“ informuje okresní tajemník KDU – ČSL Vlastimil Sankot. Lidovci mají na Klatovsku 165 členů. V roce 2009 jich však bylo ještě přes tři stovky. „Naše členská základna je starší, ale máme i mladé lidi do 30 let. Řada lidí v dnešní době nechce být organizována a i když volí a veřejně propagují KDU-ČSL, členy se stát nechtějí,“ dodal tajemník. Nejvíce lidí z řad lidovců odešlo po posledních parlamentních volbách, kdy se KDU-ČSL do poslanecké sněmovny vůbec nedostala. V této politické straně se platí roční členské příspěvky 200 korun, důchodci a studenti platí 100 korun.
KSČM
Největší politickou stranou na Klatovsku zůstává Komunistická strana Čech a Moravy. Ta má v našem okrese 520 řádných členů, kteří platí členské příspěvky. „Noví zájemci o členství vstupují jen ojediněle. Naše základna je starší, a tak bohužel zaznamenáváme roční úbytek kolem 5 až 6% členů. Ten úbytek je dán úmrtím členů, jejich odstěhováním se z našeho okresu, nebo ukončují své členství proto, že jsou již hodně staří a nemohou se již angažovat. To, že do KSČM vstoupí mladý člověk, je opravdu jen výjimečné. V našich řadách zůstávají především ti, kteří v KSČM jsou již delší dobu,“ potvrdil předseda Okresního výboru KSČM Jiří Bulka.
TOP 09
Počet členů se mění jen v jedné z nejmladších politických stran, TOP 09. „Na Klatovsku máme regionální organizaci, která sdružuje členy z Klatovska a Domažlicka. V této oblasti máme zhruba 55 členů. Máme tady organizace v Klatovech, Domažlicích, Sušici a Horažďovicích,“ říká předseda regionální rady TOP 09 Martin Kříž.
„Počet členů se u nás mění. Lidé do našich řad přicházejí a jiní odcházejí. Nejčastěji do našich řad vstupují lidé kolem 50 let. Poměrně silně je zastoupena ale také věková skupina 20 až 30 let,“ dodal Kříž. Ročně straníci v TOP 09 zaplatí minimálně 400 korun, důchodci a studenti 100 korun.
Lidé na politiku a politické strany dnes nadávají. Většina by do žádné strany nikdy nevstoupila. „O politiku se nezajímám. Je tam jeden větší lump než druhý. V politice jsou jen prospěcháři,“ zlobí se obyvatelka Klatov Bohdana Kohoutová.