VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Největší radost má starosta ze spolkového domu

Červené Poříčí - Seriál u nás na návštěvě pokračuje v Červeném Poříčí.

9.6.2009
SDÍLEJ:

Zámek v Červeném PoříčíFoto: DENÍK/David Kojan

Redaktor Deníku si povídal o práci radnice se starostou obce Karlem Karáskem.

Pane starosto, co se vám v posledních letech podařilo?
Tím, že jsme v roce 2006 koupili v dražbě budovu bývalého hostince v centru obce, naplnila se přání mnoha občanů v tom smyslu, že obec bez hospody není řádnou obcí. Bez hospody totiž neexistuje žádný kulturní život. Lidé neměli kde posedět, spolky se neměly kde scházet. Proto se koupil již zmíněný objekt a ihned jsme začali zpracovávat potřebnou projektovou dokumentaci na jeho proměnu ve spolkový dům.

V roce 2006 jsme odstartovali také nutné rekonstrukce prvního nadzemního patra, tedy současné restaurace. Během zmíněného roku 2006 jsme do budovy investovali tři miliony korun, z toho dva miliony jsme si museli půjčit, V budově se instalovalo tepelné čerpadlo, se kterým máme dobré zkušenosti, z domu s pečovatelskou službou a nově byla vybavena i kuchyně která nyní splňuje všechny potřebné normy. Nakonec se vše podařilo dokončit a restaurace byla otevřena v únoru roku 2007.

V druhé etapě jsme se věnovali výstavbě terasy a bezbariérového přístupu k objektu. Zde jsme čerpali dotaci ve výši 250 tisíc korun, zbytek doplatila obec ze svého rozpočtu.

V třetí etapě jsme se věnovali rekonstrukci bytu v druhém nadzemním podlaží. Loni se tam nastěhovala mladá rodina.

V současné době realizujeme čtvrtou etapu, a to dokončení spolkových místností, na kterou se nám podařilo získat dotaci ze Státního zemědělského a intervenčního fondu ve výši 2,5 milionu korun. Pracuje se na hromosvodech, elektrikáři začali pracovat na zmíněných místnostech. Celé patro nabídne kromě již obsazeného bytu i další spolkové místnosti.

V jedné budou provozovány masérské služby, v dalších dvou fitness centrum. Největší místnost bude sloužit jako společenský sál pro konání besed, schůzí spolků a sportovní účely. Tato největší místnost bude vybavena novým nábytkem, projektorem i mobilním stolem na stolní tenis. Nové bude i sociální zařízení.

V současné době je již dokončena i rekonstrukce střechy a krovů. Tyto náklady se nehradí z dotace, ale z rozpočtu obce.

Kdy bude objekt dokončen?
Pevně doufáme, že v letošním roce. Chceme dodělat fasádu, upravit okolí objektu. I na to žádáme dotaci u ministerstva zemědělství.

Byla to největší investice vaší obce v posledních letech?
Nebyla. Spolkový dům nás zatím stál zhruba sedm milionů korun. Větší investici si vyžádala v roce 2004 přestavba obecní budovy na obecní úřad a dům s pečovatelskou službou. Zde máme i obecní knihovnu.

Které služby poskytujete seniorům ve vaší obci?
Vedle domu s pečovatelskou službou, který využívá v sedmi bytech sedm klientů, poskytujeme i terénní sociální služby. K tomuto účelu zde zaměstnáváme pečovatelku, která zajišťuje i terénní pečovatelskou službu. Pomáháme tedy starým a potřebným lidem s nákupy, s dopravou k lékaři, úklidem a podobně.

Které investice dále zatěžují obecní rozpočet?
Velké problémy nám dělal poruchový vodovodní řad. Docházelo k poruchám, které se musely náročně odstraňovat. Vždy ale muselo dojít k porušení povrchu vozovek, a obec tak musela investovat do těchto oprav, což zatěžuje rozpočet. Vyměnily se také šoupata a velké množství vodoměrů.
Naše obec hospodaří s dvoumilionovým rozpočtem. Z toho si nemůžeme příliš vyskakovat a snažíme se šetřit.

Jaké jsou vaše plány?
Chceme pokračovat v práci na spolkovém domě a vybudovat za kulturním domem víceúčelové hřiště. Máme tam na něj vhodné místo mimo komunikaci.

Pokračujeme také v úpravách okolí rybníka, které se snažíme upravovat a udržovat. Do budoucna bychom tam chtěli vybudovat park, který by navázal na turistické využití zámeckého areálu.

Plánů na zvelebení a údržbu naší obce máme dostatek. Vše je ale odvislé od finančních prostředků. Bez dotací a grantů se totiž neobejdeme.

Autor: Ludvík Pouza

9.6.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Deník nám fandí

V pondělí představíme v projektu Deník nám fandí fotbalisty Dešenic

Akce týden hokeje v Klatovech 2017

Chcete mít doma hokejistu? Přijďte na Týden hokeje

V Plzeňském kraji je dvakrát více volných míst než lidí bez práce

Plzeňský kraj – Za dva měsíce přibyly tři tisíce pracovních pozic.

Žáci natočí s Pavlem Horejšem videoklip

Sušice – Jako profesionálové si budou připadat žáci ze základní školy v Lerchově ulici v Sušici, kteří s tamním zpěvákem, který je zároveň jejich učitelem, Pavlem Horejšem natočí videoklip k jeho písni.

Výpravy zpět aneb Co se kdysi psalo 405

Klatovsko – Přinášíme seriál o zajímavostech regionu, v němž nahlížíme do novin starých i sto a více let.

AKTUALIZOVÁNO

FOTOGALERIE: Hokejistů bylo do pole jen deset, v Nymburku dostali devítku

Nymburk, Klatovy – V sobotu zajížděli v dalším kole druhé ligy, skupiny Střed, hokejisté Klatov na led Nymburka.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT
>