Nové hnízdo najdou čápi po svém návratu z teplých krajin v Měcholupech. Pracovníci plzeňské Záchranné stanice živočichů v neděli vyměnili hnízdo na příhradovém stožáru v areálu dětského domova.


„Hnízdo už bylo příliš velké. Stará nosná konstrukce byla přetížená a hrozil pád hnízda při hnízdění čápů. Staré hnízdo jsme tedy i s konstrukcí shodili a nainstalujeme novou podložku včetně přístupové lávky, aby byl přístup do hnízda možný i bez pomoci hasičů. Na pozinkovanou konstrukci umístíme imitaci rozestavěného hnízda, aby čápi, když letí z jihu, viděli, že mají hnízdiště připravené,“ vysvětlil Karel Makoň, vedoucí záchranné stanice. Rekonstrukce čapích hnízd financuje Plzeňský kraj v rámci projektu ochrany zvláště chráněných druhů živočichů.


Stará čapí hnízda mohou dorůst enormních rozměrů. „Nejtěžší hnízdo jsme upravovali v Nýrsku, hnízdo bylo už letité a vážilo 2,5 tuny. Bohužel tam čápi nehnízdí. Není to ale tím, že se hnízdo předělalo, nehnízdili tam už tři roky předtím, je to tím, že je nedostatek hnízdících ptáků. Další velké hnízdo jsme zažili v Žichovicích, bylo vysoké dva metry,“ vzpomínal Makoň.


Rekonstrukcemi hnízd se Záchranná stanice živočichů zabývá již od roku 1994 a za tu dobu upravila zhruba 150 hnízd.