VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nejstarší šumavská dílna na podmalby skla byla na Kvildě

Šumava – Sklářství a Šumava patří nerozlučně k sobě už od dávných časů a tak si o tomto odvětví budeme dnes povídat s archivářem Vlastivědného muzea Dr. Hostaše v Klatovech Janem Jirákem.

16.8.2012
SDÍLEJ:

Dobový snímek ŠumavyFoto: FOTO: Vlastivědné muzeum Dr. Hostaše Klatovy

Trochu historie

Znalost technologie výroby skla dokládají archeologické nálezy už v době takzvané laténské kultury, to je v mladší době železné. Již tehdy patřily mezi oblíbené šperky žen skleněné korálky zabarvené většinou dožluta. S tímto obdobím souvisí v západní a střední Evropě osídlení keltskými kmeny. Keltové jako zruční řemeslníci ovládali výrobu skla. Při kolonizaci Šumavy si jednotlivé kmeny z velké rodiny Bojů uvědomily, že Šumava poskytuje dostatek základních surovin pro výrobu skla – dřevo a křemen. Proto se počátky sklářské výroby na Šumavě dají zařadit do tohoto období, to je zhruba 450 let před změnou letopočtu. Sklo patřilo ovšem mezi velice drahé zboží a zdaleka nebylo používáno jako surovina pro výrobu předmětů pro každodenní použití. Tento stav přetrval až do vrcholného středověku.
V tomto období nalézáme i první písemné zmínky o sklářských hutích na Šumavě. Mezi nejstarší patří zmínka o Sklářské Lhotě na vimperském panství v listině z roku 1359. Sklářství patřilo mezi vážená řemesla a mistři tohoto oboru měli mezi ostatními poddanými poměrně výsadní postavení. Jak sklářští mistři, tak jejich rodiny a tovaryši byli osvobozeni od robot. Za tuto svobodu museli ovšem platit peněžní taxu z každého zapálení pece. Krom toho i sňatky takových mistrů a tovaryšů se mohly odehrávat pouze se souhlasem vrchnosti.
Známé byly šumavské pateříky
Kromě obvyklého sortimentu sklářské hutě na Šumavě od 16. století prosluly výrobou takzvaných pateříků – skleněných korálků do růžence. Některé z nich se na pateříky čistě specializovaly, a získávaly tak přízvisko „pateříkové". Dalším specifikem šumavských hutí se po polovině 16. století stalo malování skla emailovými barvami. Malba často zakryla nedostatky na výrobku. Navíc napodobovala oblíbené, ale cenově příliš drahé benátské sklo. Další technikou zdobení bylo broušení skla. Zajímavostí se staly takzvané podmalby na skle. Pro tyto většinou svaté obrázky se nejčastěji používalo odpalované tabulové sklo. Nejstarší šumavská dílna na podmalby vznikla na Kvildě kolem roku 1790, kde působil malíř Bernard Pertehansel. Sklářské huti se postupně objevovaly po celé Šumavě. Všechny výrobky se z vysoko položených sklářských provozů nosily v krosnách na zádech, větší se pak zabalené do slámy vozily na trakařích do údolí. Vozů se k dopravě začalo používat až ve druhé polovině 17. století, kdy se zlepšila kvalita cest.

Více se o tématu dozvíte v dnešním vydání Klatovského deníku

Autor: Ludvík Pouza

16.8.2012
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Bývalý lihovar v Janovicích nad Úhlavou

Janovičtí upraví nádvoří bývalého lihovaru v centru města

Sigma vs. Plzeň

Viktoria veze z Hané cenný bod

FOTOGALERIE: V kině připomněli Karla Klostermanna

Kašperské Hory – Vzpomínce na spisovatele Karla Klostermanna, který se narodil 13. února před 170 lety, patřil páteční večer v kašperskohorském kině.

Další medaile! Bronz pro Erbanovou, vybojovala ho ve sprintu na 500 metrů

Na nejkratší rychlobruslařské trati, sprintu na 500 metrů, vybojovala česká jezdkyně Karolína Erbanová bronzovou medaili! Lepší byla pouze zlatá Japonka Nao Kodairaová a stříbrná Korejka I Sang-Hwa.

Výhra ve skupině! Češi si poradili i se Švýcary

/FOTOGALERIE/ Ani ve třetím olympijském zápase nenašli hokejisté České republiky přemožitele a po úspěších nad Koreou a Kanadou v neděli ráno našeho času porazili Švýcarsko 4:1. Tím si zajistili vítězství ve skupině a přímý postup do čtvrtfinále.

FOTOGALERIE: Koželuh neměl konkurenci

Dolany – Vojtěch Koželuh z Atletiky Klatovy neměl konkurenci ve druhém podniku dolanské zimní běžecké ligy „Běhu na Komošín“ a v cíli 4,5 km dlouhého závodu byl o více než dvě minuty dříve než druhý Jan Jirotka. Mezi ženami zvládla trať nejrychleji Barbora Šturmová z Forrest Gump Teamu.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT