„V roce 2021 přišlo na svět ve FN Plzeň 3338 novorozenců, z toho 1720 chlapečků a 1618 holčiček.  V celkovém součtu je to o 54 dětí více než v předchozím roce,“ uvedla mluvčí FN Plzeň Gabriela Levorová, která také prozradila, že i 31. prosince měli v porodnici hodně živo. V tento den tam maminky přivedly na svět 15 novorozenců.

Vyšší porodnost měli také v Mulačově nemocnici v Plzni, kde se narodilo 864 dětí, o 26 více než v roce 2020. Rodičům tam udělalo radost 453 chlapečků, kterým dali nejčastěji jména Jakub, Matyáš, Jan a z netradičních zvolili například Alfréd, Darien, Damir, Harry, Elliot, Fayel, Jonatan, Mateo, Rodin, Timon, Wesley, Vavřinec, Zachariáš. Holčiček tam přišlo na svět 411 a pro ty rodiče vybrali nejčastěji jména Tereza, Eliška a Anna, z netradičních pak Aylin, Abigail, Alisa, Daria, Elfrída, Jenovéfa, Kayra, Kauri, Lola, Maya, Médea, Mirabela, Vanilla. „V roce 2021 se v Mulačově nemocnici narodila pětkrát dvojčátka. Nejlehčím miminkem roku byl Michal, který vážil 1780 g, nejtěžším Štěpán s váhou 4930 g,” sdělila mluvčí Mulačovy nemocnice Eva Milerová.

Betlém v Běšinech.
Nejvíce se lidem líbil betlém v Běšinech, vyhrál tak anketu

O 103 méně novorozenců přišlo na svět v nemocnicích Plzeňského kraje (Domažlice, Klatovy, Stod). Celkem se tam narodilo 1532 dětí - 759 holčiček a 773 kluků. Sedmkrát šlo o dvojčata.

Maminky z Domažlic jezdily jinam

V Klatovské nemocnici se narodilo 801 dětí a ve Stodské 446, podobně jako v roce 2020. Výraznější pokles byl v Domažlické nemocnici, kde se narodilo 285 dětí. „Zde jde o několik desítek porodů méně. Zejména v jarním období to způsobila pandemie onemocnění covid,“ řekl mluvčí krajem vlastněných nemocnic Jiří Kokoška. „Domažlická nemocnice se totiž během jarní vlny specializovala na péči covidových pacientů, a i když porodnice dál fungovala v běžném režimu a její prostory i personál byli zcela odděleni od zbytku nemocnice, část rodiček z regionu měla přesto obavy a rozhodly se rodit jinde. Na podzim se počty porodů v Domažlicích opět zvýšily," dodal Kokoška.

Nejlehčí miminko dle jeho slov vážilo jen 1170 g, naopak nejvíce 4980 g. Nejčastější klučičí jména byla Jakub, Jan, Matyáš, Vojtěch, Lukáš, Matěj a holčičími Eliška, Anna, Sofie, Tereza, Nela. Jako méně obvyklá jména pak rodiče vybrali Alisa, Madlen, Rocky, Yonela, Kyra, Michajlo, Bibiana a Santal.