I když s manželem pivnici, ve které se soutěž uskutečnila, vlastní, ani jí prý nenapadlo, že by mohla vyhrát. "Teď to bude vypadat, že to byl podfuk. Ale nebyl!" říkal její manžel Josef Hájek. "Jakej podvod, vždyť jsem za ta léta ještě nikdy nevyhrála," ohradila se i Hájková. Navíc soutěž byla dělaná tak, aby nikdo nevěděl, z čí kuchyně konkrétní vzorek pochází.

Ochutnávat a hlasovat mohl každý, kdo do dobřanské Snack pivnice přišel. Ale bylo to dost těžké. Každý salát sice chutnal jinak, ovšem vybrat tři favority dalo pořádně zabrat. A tak rozhodovalo například to, jestli měla široká porota v salátu raději hrášek, zeleninu či uzeninu nebo jestli lidé dali přednost kořenější či kyselejší chuti.

Hájková vsadila právě na kyselé, což dobřanským sedlo nejvíce. "Speciální recept na salát opravdu nemám. Letos jsem ho dělala ve velkém fofru a možná, že rozhodlo právě to. Také už dva roky dělám vlastní majonézu. Místo hrachu, který nemusím, jsem tam dala uzeninu. Také záleží, jestli se člověku povede koupit dobré brambory. A přidala jsem tam ocet. Já to mám kyselé ráda a doma si ten zbytek k večeři ještě přikyselím," prozradila šťastná vítězka s tím, že za celou historii soutěže dosud jen jednou dosáhla na třetí místo.

Soutěž se v dobřanské pivnici uskutečnila letos již podesáté. „Vymysleli ji vlastně Václav Hloušek a Josef Šneberger, který už bohužel není mezi námi. Dohadovali se tu u piva, kdo z nich dělá salát lepší. A už to bylo. Poprvé sem lidi přinesli deset vzorků a místní štamgasti je ochutnávali,“ vysvětlil Hájek. Dodal, že vítězem prvních ročníků býval Šneberger a že po něm i tato tradiční zábava dostala jméno Velká cena Josefa Šambergera. Teď se jí účastní jeho syn Michal. „Vzal jsem to po tátovi. Ukázal mi, jak on salát dělal a zkouším to stejně,“ prozradil.

Podle druhého ze zakladatelů, který samozřejmě ani letos nesměl chybět, je nejlepší bramborový salát čistě chlapská záležitost. „Ženský to neumí tak, jako chlapi, to je jasný. Protože salát se musí dělat s láskou, a to umí jenom chlapi. Ženský ho dělají, aby měli mužský co jíst,“ tvrdí.

Ve velké konkurenci 32 soutěžních salátů měl druhý největší úspěch výtvor Karla Kripnera. Třetí místo pak získal Josef Bultas, který přiznal, že jemu manželka pomáhala.