Letošního ročníku se tedy zúčastnilo celkem 491 obcí a měst kraje. Novinkou bylo rozdělení obcí podle počtu obyvatel do tří kategorií místo dosavadních dvou.

V kategorii nad 1000 obyvatel zvítězila stejně jako v předchozích třech letech Železná Ruda. Úněšov byl nejlepší mezi obcemi od 301 do 1000 obyvatel, kde má Klatovsko mezi nejlepšími deseti rovněž svého zástupce, třetí totiž skončily Dešenice. V kategorii obcí do 300 obyvatel obsadily osmé místo Hamry, třetí místo Srní a první místo Modrava. Ani pro Modravu není vítězství premiérou, loni sice skončila na třetím místě, vyhrála ale v letech 2015 a 2016. „První místo u malé vesničky s velkou turistickou návštěvností se dalo očekávat. Samozřejmě patří dík všem návštěvníkům, kteří neházejí bordel po lese, ale odnášejí ho do kontejnerů, které jsou k tomu určeny,“ řekl Deníku starosta Modravy Antonín Schubert.

Pochvalu podle Schuberta zaslouží i obyvatelé Modravy. „Z vlastní zkušenosti vím, že třídí, i každý důchodce jde se sešlapanou PET lahví do příslušného kontejneru. Nikdo nepálí odpad v kamnech, ta doba už je pryč, lidé se už většinou naučili být k životnímu prostředí ohleduplní,“ vyzdvihl Schubert.

Méně už by modravský starosta pochválil stát. „Druhou stránkou je, kde ten tříděný odpad potom končí. My ho třídíme, odpad se pravidelně odváží, ale Česká republika nebyla dlouhodobě schopna vynaleznou nějakou koncepci likvidace odpadů. A když Čína řekla, že naše plasty už nechce, tak se holt někde ty naše plasty hromadí. V tom je ze strany státu obrovský dluh. A nejde jen o plasty, týká se to i papíru a skla,“ kritizoval přístup státu a ministerstva životního prostředí k problematice odpadů Schubert.