Nejhůře shánějí na Klatovsku práci lidé se zdravotním postižením. Takových uchazečů má klatovský úřad práce v evidenci 450 (stav k 30. červnu), což je téměř pětina celkového počtu, zatímco volných míst pro tyto uchazeče je pouhých šestnáct z téměř tisíc tři sta, tedy asi 1,3 %. Situaci na trhu práce pro osoby, které mají ztížené uplatnění při hledání práce, se snaží řešit úřad práce v rámci aktivní politiky zaměstnanosti, která umožňuje přispívat na úhradu mzdových nákladů na pracovní místa pro určité skupiny uchazečů o zaměstnání.
„Zaměstnavatele, kteří vytvoří místo pro osobu se zdravotním postižením, se snažíme zvýhodňovat,“ řekl Deníku Zdeněk Vítek z klatovského Úřadu práce a upřesnil: „Takové místo lze dotovat po dobu šesti měsíců až jednoho roku částkou až 8000 korun.“ Jak dále uvedl Vítek, lze zvýhodnit i vytvoření či vyhrazení pracovních míst pro matky po mateřské dovolené (zaměstnavatel často uvažuje stylem – bude mít nemocné dítě a bude pořád doma), dlouhodobě nezaměstnané (déle než půl roku), lidi nad 50 let nebo naopak uchazeče do 25 let se základním vzděláním.
Největší zájem je podle Vítka o vyučené v oborech kuchař, číšník, zedník nebo truhlář. U těchto oborů má vliv i blízkost hranic, kdy tito lidé často jezdí pracovat do SRN a na zdejším trhu práce je potom trvalý nedostatek. To se zřejmě nezlepší ani v budoucnu, protože stále více dětí jde studovat střední školu a o učňovské školství dlouhodobě zájem klesá. Poměrně velký zájem je i o nekvalifikované pracovníky pro různé pomocné práce.
Poměrně často využívanou možností, jak zlepšit svou pozici na trhu práce, jsou rekvalifikační kurzy. Na rekvalifikační kurz se lze přihlásit buď přímo přes úřad práce jako uchazeč o zaměstnání nebo i jako tzv. zájemce, tedy člověk, který sice práci má, ale je ohrožen nezaměstnaností (ve zkušební době, ve výpovědní lhůtě, pracovní poměr na dobu určitou – podle zákona o zaměstnanosti). „Do konce června ukončilo v letošním roce rekvalifikační kurz zatím 241 lidí a dalších 29 bude kurzy dokončovat ještě během prázdnin,“ uvedla Marie Sekyrová z klatovského Úřadu práce a dodala: „O rekvalifikační kurzy zájem je, přibližně tři čtvrtiny absolventů kurzů se i podaří umístit ve zvoleném oboru.“
Největší zájem je o počítačové kurzy, které absolvent využije téměř v každém zaměstnání i při hledání práce, například pro posílání životopisu elektronickou poštou nebo vyhledávání pracovních míst na internetu. To Deníku potvrdila i Barbora Kubálková, kterou jsme zastihli při hledání přímo na Úřadu práce v Klatovech: „Jsem zatím nezaměstnaná čtrnáct dní, ani nejsem v evidenci. Najdu si nabídky na portálu ministerstva práce a vypíšu si to, co mě zaujme.“