Výstava Františka Kříže z jižních Čech je k vidění ve Švihově po celý červen. Unikátem mezi jeho díly je největší kytara, kterou sám vyrobil.

„Kytara je zapsaná v Pelhřimově jako největší. Musel jsem vyřešit jeden problém, protože největší kytara samozřejmě by mohla basovat. Když jsem udělal kytaru 185 cm velkou, musel jsem vyřešit sílu dřev, které mají kolem devíti milimetrů, abych ztlumil basy a nástroj hrál tak, jak kytara má. Zadní část je z javoru a na předek používám z 90% šumavský smrk. Kytara váží k deseti kilům,“ uvedl Kříž.

Hra Františka Kříže na největší ukulele a kytaru. | Video: Daniela Loudová

Nevyrobil ale jen zmiňovanou kytaru. K vidění je také největší ukulele, které ještě zapsané mezi rekordy není, ale dle výrobcových slov určitě větší nikde na světě není. „Pak zde mám abstraktní housle, který jsem vyřešil tak, že mají výřez, což je podpora pro houslaře, když trénují denně čtyři hodiny a pak mají problémy se zády. Housle mám i klasické, na violoncello ode mě hrají profesionálové a kytaru jsem vyráběl pro profesionální kapelu,“ popsal Kříž, který se výrobou ze dřeva zabývá celý život. Práce se mu prolínala s řemeslem, které dělal, lidé ho oslovovali kvůli výrobě nábytku, nástrojů či opravám. „Maluji také obrazy. Jedu to nyní tak dva roky naplno a vystavuji na hradech a zámcích po republice,“ poznamenal Kříž, který chtěl vyrábět něco originálního. „Říkal jsem si, že nástrojů jsou vyrobeny miliony a všechny jsou vlastně stejné. Tak jsem zkusil něco jiného,“ uzavřel Kříž.