„Dispečerky obdržely informce o případu a během minuty je předaly posádce záchranného vozu, která i s lékařem ihned vyjela, na místo dorazila za 17 minut,“ uvádí mluvčí záchranky Lenka Ptáčková.

Krásný s touto verzí nesouhlasí. „Volali jsme o pomoc dvakrát, sanita přijela za 28 minut,“ tvrdí zpěvák.
Starší článek si můžete přečíst ZDE.

Záchranka: Dorazili jsme včas

Žádná půlhodina ale sedmnáct minut. Mluvčí Zdravotnické záchranné služby Plzeňského kraje Lenka Ptáčková uvádí, že podle jejich záznamů se sanita v dojezdovém čase v případě krvácejícího zpěváka známé plzeňské skupiny Semtex Lukáše Krásného zdržela o pouhé dvě minuty a ne o 13, jak tvrdí zpěvák. Může to prý dokázat.

Za jak dlouhou dobu vyjela posádka ZZS PK ze Stříbra od zavolání, a za jak dlouhou dobu dorazila na místo do Plešnic? Můžete čas, který uvádíte doložit? Pacient totiž uvádí, že sanita přijela za 28 minut od telefonátu.

Záchranka vyrazila minutu od zavolání. Cesta jim trvala sedmnáct minut, dohledat to můžeme pomocí GPS navigace a tu ošidit nelze, zaznamenán je i čas volání. Dojezdový čas je tedy o pouhé dvě minuty delší, než by být měl. I k tomu ale měla posádka vozu důvod. Zpozdila se kvůli husté mlze, což jsem zpětně u hydrometeorologického ústavu ověřovala, a ten mlhu na den výjezdu, tedy 17. únor skutečně potvrdil.

Tuto informaci požadoval Deník už v den, kdy jsme se stížností zabývali. Tehdy jste uvedla, že ji nemůžete poskytnout, pokud si pacient nestěžoval písemně či ústně u vás. Chráníte tak prý jeho údaje. To ale Lukáš Krásný neudělal dosud, jak je tedy možné, že nyní informaci sdělit můžete?

Vyšlo to v tisku včetně pacientova jména, což lze brát jako stížnost a můžeme na ni reagovat. Jinak by nám mohl volat každý bez vědomí pacienta. Navíc i nyní se vyjadřuji pouze k času dojezdu.

Může volající záchrannou službu nějak urychlit její příjezd?

Může udělat jen to, že bude přesně odpovídat na otázky kladené dispečerkami. Lidé často začnou rozsáhle a neurčitě vykládat. „My bychom asi potřebovali…“ Dispečerka je vždy přeruší, a chce vědět co se stalo, kde přesně a jak na tom pacient je.

Kolik výjezdů má ZZS PK za den a kolik máte celkových žádostí o výjezd?

Za den je to asi 80 až sto výjezdů v celém Plzeňském kraji s výjimkou Klatovska, kde pod nás záchranka nespadá. Minulý týden to bylo 460 výjezdů. Volání bylo ale 3900. Volali lidé s dotazy, nebo zdravotní stav pacienta nebyl závažný tak, aby pro něj jela sanita, ale máme i provokativní a někdy dokonce vulgární volání od dětí i dospělých.

Zpěvák Semtexu: Volali jsme záchranku dvakrát po deseti minutách

Zdravotnická záchranná služba Plzeňského kraje přišla s vyjádřením, že posádka s lékařem dorazila ke krvácejícímu Lukáši Krásnému včas. Lépe řečeno, v dojezdovém čase se zdržela o dvě minuty. Podle verze zpěváka Semtexu ale přijela přesně za 28 minut. Pravdu prý může dokázat i on.

ZZS PK uvádí, že podle jejich záznamů a podle GPS navigace, kterou všechny sanitky mají, že záchranka k vám dorazila za osmnáct minut od zavolání, minutu trvalo nabrání informací a 17 minut samotná cesta. Vy ale tvrdíte, že přijeli téměř za půl hodiny. Můžete se o svá tvrzení nějak opřít?

Můžu a hned ze dvou důvodů. Před rokem jsme s přítelkyní absolvovali kurz první pomoci, protože máme malé miminko a chtěli jsme být v případě potřeby připraveni. A tam nás učili, že je důležité si zapisovat časy. Když se třeba budou později přivolaní lékaři ptát, jak dlouho byl pacient v bezvědomí, měl by svědek být schopen přesně odpovědět. Takže jsme si časy zapisovali, a od času prvního zavolání uběhlo do příjezdu sanity 28 minut.

Volal jste z mobilního telefonu, aby se dal čas volání dokázat?

Volal jsem z mobilního telefonu a volali jsme dvakrát. Po deseti minutách totiž přítelkyně žádost o sanitu ještě urgovala. Zjišťoval jsem si dokonce u operátora, po jak dlouhé době to bylo a deset minut mi skutečně potvrdil. Nerad bych si ale se záchrannou službu předkládal výpisy z volání a záznamy GPS navigace na straně druhé. Chtěl jsem jen, aby mi vysvětlili, co se vlastně stalo, že přijeli tak pozdě.

Mluvčí záchranky uvádí, že těch 18 minut je počítáno ale už od prvního hovoru. Ptala jsem se na druhý a uvedla, že ho sice nehledala, takže o něm nemůže nic říci, ale že tento byl skutečně první. Domníváte se, že by tedy sanita vyjela až po druhém telefonátu, aniž by nějak reagovala na první? To by dělalo přesně oněch deset minut, které nezapadají.

Je to jenom spekulace, ale možné to samozřejmě je.