Únik byl odhalen v úterý, kdy se začala tvořit pěna pod jezem v Lubech. „Bylo jí vizuálně opravdu hodně, proto jsme kontaktovali i Hasičský záchranný sbor a jeho laboratoř v Třemošné. Přijeli na místo a odebrali vzorky. Původně jsme měli podezření, že kontaminace přichází z Mochtínského potoka, tak jsme zavřeli poldr, ale ukázalo se, že odtud jde jen voda splavená z polí po dešti,“ uvedl vedoucí odboru životního prostředí klatovské radnice Libor Hošek. Dodal, že nakonec se podařilo zjistit, že kontaminace přichází do potoka z betonové výpustě v Lubech, kde vyúsťuje dešťová kanalizace z pily firmy Holz Schiller. „Spolu s městskou policií jsme se přesunuli do areálu a po jeho prohlídce se zástupcem firmy jsme zjistili, že ke kontaminaci došlo opravdu od nich. Jde o látku, kterou se moří dřevo a která je silně toxická, zejména pro vodní živočichy, což se bohužel prokázalo,“ uvedl Hošek. I když se hasiči snažili ryby z nejvíce zamořených vod přendat do čistějšího prostředí, začaly hynout. „Očekáváme, že počty mrtvých kusů půjdou do desítek až stovek,“ řekl Hošek, podle něhož je problémem, že je látka ředitelná vodou, a tak nepomohou žádné norné stěny ani podobná opatření. Musí se počkat, až se voda naředí. I ve středu tak byla na potoce k vidění pěna.

„Firmě Holz Schiller, která do doby našeho zásahu nepodnikla žádné kroky, ač dnes již víme, že o kontaminaci věděla, jsme nařídili, aby povolala ekologickou firmu a udělala sanaci areálu,“ dodal Hošek.

Firmě, jejíž vyjádření se Deníku nepodařilo získat, hrozí postih až do výše pěti milionů korun. Uhradit škodu budou navíc chtít i rybáři, uhradit náklady za výjezd mohou požadovat i hasiči.