„Šlo o historickou událost, která se odehrávala ve 14. století, docházelo zde ke střetu hrádeckého dvora Elišky Rejčky a rodiny Zajíce z Valdeka, mezi nimiž šlo o boje o pozemky. Otevřeli jsme tuto událost návštěvníkům, protože bychom chtěli zdůraznit historii a pomoci dětem i dospívajícím najít v ní krásu. Viděli ukázky dobového řemesla, kuchyně, bojů, odění a mnoho dalšího. Měli jsme zde zhruba 300 účastníků, kteří ztvárňovali 14. století,“ uvedla organizátorka Tereza Stratilová, která měla na starost program na nádvoří.

Smrtelná nehoda v Klatovech na Černé věži.
Tragická událost opět rozdmýchala otázku zabezpečení Černé věže v Klatovech

Zcela zaplněn byl i prostor za hradem, který byl návštěvníkům přístupný jen zčásti. Za režií celého dění stál Rostislav Příhoda a Karolína Chvojková. „Řekli jsme si, že bychom si chtěli udělat nějakou pořádnou akci, sejít se všechny spolky, všichni lidé, kteří dělají počátky 14. století. Domluvili jsme se se zástupcem hradu Švihov, který nám poskytl kulisy, a já jsem pro tuto akci připravil různé příběhy, které se odehrávají i mimo diváky. Je zde několik bitev, dokonce i večerních, máme zde tance, lukostřelecké turnaje, ale i skládání básní, klání trubadúrů a podobně. To vše se odehrává zde vzadu v táboře, divákům nabídneme ukázky toho nejlepšího,“ řekl tvůrce Rostislav Příhoda.

Zdroj: Daniela Loudová

Na hrad se během pátku a soboty přišly podívat stovky lidí, kteří si nenechali ujít celodenní program. Vrcholem celé akce byla velká bitva za hradem.