Mohli se totiž zúčastnit zajímavé výpravy do jižní části Šumavy, jejímž cílem byl plavební tunel Schwarzenberského kanálu a úkolem sčítání jeho obyvatel - netopýrů.

Informační středisko ve Stožci pořádalo v osadě Jelení účastníky akci s názvem „Schováni pod povrchem“, které se zúčastnili návštěvníci NP Šumava a zoolog Správy NP a CHKO Šumava Luděk Bufka. V úvodu byli pomocníci z řad veřejnosti seznámeni se systémem sčítání netopýrů na zimovištích. Tato sčítání jsou součástí dlouhodobého monitoringu.

„Netopýři jsou modelovou skupinou zvláště chráněných druhů živočichů a velmi zajímavou skupinou savců, jsou navíc i citlivými indikátory změn prostředí a zdraví krajiny. Pravidelná sčítání během zimního spánku netopýrů umožňují sledovat dlouhodobé změny jejich početnosti,“ řekl přednášející a průvodce v jedné osobě Luděk Bufka.

Tunel Schwarzenberského plavebního kanálu na Jeleních vrších je významným zimním úkrytem v jižní části Šumavy, netopýři jsou tam sledováni již od 60. let dvacátého století. Pro veřejnost je lokalita běžně nepřístupná, a to z důvodu ochrany zimujících netopýrů i bezpečnosti. Proto byl i počet návštěvníků exkurze silně omezen. Návštěvníci získali informace o způsobech rozpoznávání jednotlivých druhů netopýrů, o jejich biologii, významu vhodných úkrytů pro jejich přežívání a ochraně netopýřích populací. Samotné sčítání provázely klid a ticho, aby zvířata nebyla rušena.

„Během kontroly jsme zaznamenali celkem 172 jedinců šesti druhů,“ sdělil Bufka. Výpravy za netopýry pořádá pro veřejnost čas od času šumavský národní park i na Kašperskohorsku, kde tato zvířátka využívají jako zimoviště bývalé středověké štoly v údolí Zlatého potoka. Je to celoevropsky významná lokalita například pro vrápence malého.