„Už pátým rokem se nám daří udržet tradici podzimních sympozií, což je skvělé. Annínská sympozia jsou významným setkáním všech sklářů a lidí, kteří mají sklo rádi. Bohužel nám to letos ve velké míře kazí uzavřená silnice,“ uvedla kurátorka Jitka Lněničková.

Na akci se předvedli studenti z Obchodní akademie, Střední odborné školy a Středního odborného učiliště v Třeboni a Sklářské školy ze Zwieselu. A díky nim mělo sympozium dvě prvenství. „Je tady nejmladší studentka ze všech sympozií, které je 16 let, je z Třeboně. Jedna z účastnic je dokonce z Jižní Koreje,“ poznamenala Lněničková.

Své výrobky tvořili na téma Ruce podané přátelství.

Součástí byl doprovodný program, kdy se lidé podívali do pohřební kaple sklářské rodiny Schmidů, která není běžně přístupná, večer byl koncert a pro děti byla přichystána soutěž.

Poprvé také studenti se skláři obtiskovali modely rukou do žhavé skloviny.

Letošní ročník se konal také ve spolupráci s Národní turistickou centrálou Šumava. „Jde nám o to, aby se tradiční výroba a řemesla na Šumavě uchovávaly, proto jsme letos společně s Euroregionem Šumava tohle sympozium. Cílem je také ukázat veřejnosti, že sklářské řemeslo na Šumavě ještě něco znamená,“ řekl Petr Kuncl z Národní turistické centrály Šumava.

Lidé byli z práce studentů i sklářů nadšení. „Je to krásná práce, která není jen tak k vidění. Jsem ráda, že jsem se mohla podívat, jak skleněné výrobky vznikají. Jsem tady poprvé a moc se mi tady líbí,“ svěřila se návštěvnice Pavlína Březovská z Plzeňska, která si rovněž postěžovala na uzavírku.