Starostové i ředitelé technických služeb na Klatovsku jsou novým návrhem zákona, který má brzy projednávat Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky, zaskočeni.


Sněmovna totiž chce, aby úklid chodníků v zimních měsících definitivně přešel z majitelů přilehlých objektů na obce.


„Je to nesmysl. Pro malé obce a města by to znamenalo obrovské problémy. Zvýšily by se nám náklady spojené s nákupem potřebné techniky, kterou nemáme. Už nyní je pro nás velký problém zajistit zimní úklid sněhu z obecních chodníků. V 99 % si občané sami uklízí sníh kolem svých domů a nikoho z nich by ani nenapadlo, že by tomu mělo být jinak,“ zlobí se nad návrhem starosta Měčína Stanislav Skala.


„Obce nemají na to, aby nakoupily techniku, ani na to, aby si najímaly zaměstnance nebo firmy, které by pro ně včas, rychle a dle aktuálního počasí práce prováděly. Co budou případní zaměstnanci nebo brigádníci dělat, když sníh náhodou nenapadne? Věřím, že pokud jsou naši politici alespoň trochu rozumní, takový návrh zákona určitě smetou ze stolu,“ myslí si ředitel Sušických lesů a služeb Václav Toman.


Také starosta Strašína Jan Helíšek říká, že je velký problém zajistit finanční prostředky na nákup techniky. „Snažíme se techniku nakupovat podle toho, kolik nám zbyde peněz. Jde však o starší, použitá zařízení.


S návrhem nesouhlasí ani někteří nájemníci bytů, kteří se v zimních měsících musejí o úklid sněhu před svým domem střídat.
„Platíme si nájem, tak nevím, proč bych měla sníh uklízet. Vůbec se mi to nelíbí. Ať si tento úklid zajistí majitel domu. Nemyslím si, že by bylo správné, aby povinnosti za majitele převzaly obce. Majitel domu si klidně může najmout firmu nebo brigádníka, kteří mu úklid zajistí. Jsem ochotna si měsíčně třeba tři stovky v nájmu připlatit právě na tyto služby,“ myslí si Zuzana Strnadová z Klatov.


Nikdo z oslovených majitelů domů se však k tomuto tématu nechtěl vyjadřovat.


Projednání návrhu uvedeného zákona poslanci zatím odložili. Dokud však nebude jasno, zůstane návrh pro starosty z regionu noční můrou.
„Nedovedu si navrhovaný zákon představit v praxi,“ říká s obavami starosta obce Předslav na Klatovsku Petr Šindelář.