Specializované zařízení, které v regionu už dlouho chybí, nabídne závislým místo drog roztok metadonu a léky Subutex a Subuxon. Klienty, kteří budou mít o léčbu zájem, nasměrují do substitučního centra pracovníci sdružení Ulice. V Plzni se věnuje drogově závislým a centrum bude provozovat. Pracovat tam bude lékař, zdravotní sestřičky a sociální pracovník.

„Zájemci o léčbu absolvují předběžný pohovor a lékař pak určí, jaký přípravek je pro ně vhodný. V centru nabídneme roztok metadonu nebo léky Subutex a nově používaný Subuxon,“ vysvětluje šéf Ulice Martin Parula s tím, že pacienti si budou pro dávku chodit každý den. Podotýká, že budou povinni dodržovat velmi přísná pravidla. Sestřičky zkontrolují, zda léky skutečně spolkli, aby se zamezilo vynášení přípravků a jejich dalšímu prodeji. „Bude se sledovat, jestli klienti roztok vypili i to, jestli vycucali pilulku Subutexu. Po jejím užití budou muset ještě 15 minut počkat a pak jej ještě zapít,“ říká Parula.

Přísná pravidla

Dalším z pravidel je například to, že pacienti si budou muset pro lék chodit vždy v přesně určený čas a budou mít zakázáno poflakovat se v okolí centra. „Namátkově se také budou muset podrobit toxikologickým testům. Ty prokáží, zda pacient není pod vlivem alkoholu či drog. Pokud by byl test pozitivní, může lékař pacientovi léčbu pozastavit nebo ho úplně vyřadit,“ popisuje Parula. Podle něj má už nyní lékař, který bude v centru pracovat, asi patnáct zájemců o léčbu a určitě přibudou další. Centrum bude mít ordinační hodiny během pracovních dní dopoledne i odpoledne. Dohromady asi pět nebo šest hodin denně. O víkendu by měl lékař sloužit jen v sobotu a to dvě hodiny dopoledne.

Zdravotnické zařízení, které bude čtrnácté v zemi, by mělo začít fungovat po letních prázdninách. Jeho služby budou zdarma. Parula ale zatím nechce prozrazovat, na jaké adrese centrum bude. Na jeho zřízení přispělo město Plzeň, Plzeňský kraj i ministerstvo zdravotnictví. Celková částka jde do milionů korun. Provoz centra spolkne ročně zhruba na dva miliony korun.