Zpívání u vánočního stromu má ve Strážově dlouhou tradici. Zahájení programu bylo v režii Základní a mateřské školy Strážov. Pěveckou štafetu následně převzal unikátní Mužský pěvecký sbor Strážov. Ten byl v minulosti obohacen o ženský prvek, aby se letos opět vrátil ke své čistě mužské podobě. "Zjistili jsme, že se nám lépe ladí pro muže. A díky výrobku jedné nejmenované západočeské likérky máme nejen skvěle naladěno, ale dokonce i vidíme na noty. Což se u výrobků jiných likérek říct nedá," řekl Deníku sbormistr Josef Beran.

Vánoční koledy, z nichž některé měly specifické, ryze strážovské podání, bavily celé náměstí. "Je to super, vůbec nelituji, že jsem tady. Je to určitě lepší než se doma dívat na televizi," sdělil Lukáš Rovenský.

Vystoupení pěveckého sboru bylo přitom ještě dopoledne ohroženo. "Naše zastupující agentura Extraklasse profesionale Muzik München nám ráno oznámila, že naše letošní kvóta koncertování je vyčerpána. Nakonec jsme po složitých jednáních dosáhli toho, že vystoupení našeho naladěného tělesa se mohlo uskutečnit," oznámil sbormistr Beran.

Spokojený s koncertem byl i první muž strážovské radnice. "Jsem nadšen tím, že Strážováci si udělali chvilku a v čase předvánočního shonu přišli na náměstí. Důležité je říci, že to není jen zásluha města. Je to zásluha všech dobrovolníků, kteří se kolem akce točí," sdělil starosta Strážova Josef Rousek.

Na úplný závěr přijel na náměstí i Ježíšek. "Minulý rok jsme ho přivolávali třikrát. Letos, kvůli vyššímu DPH, zkusíme zavolat čtyřikrát," povzbudil zaplněné náměstí Beran. A Ježíšek na voze taženém koněm přijel. Nikomu nevadilo, že o celý jeden den dříve.