Klíšťata vzala letos Klatovsko útokem. Jen do poloviny srpna nakazila jedenáct lidí nebezpečnou klíšťovou encefalitidou a lékaři varují, že další nemocní přibudou.
„Onemocněly tři děti ve věku od 5 do 6 let, tři ženy staré 41 až 72 roků a pět mužů ve věku od 51 do 79 let. Nemoc se objevila například v Klatovech, Sušici, Horažďovicích či Týnci, dokonce dvakrát byla zaznamenána v Pačejově a Žichovicích,“ uvedla klatovská epidemioložka Anna Kubátová. Ta dodala, že v této souvislosti je znovu třeba apelovat na všechny, kteří se těší na nadcházející houbařskou sezónu, že okres Klatovy je opravdu okresem s vysokým výskytem onemocnění klíšťovou encefalitidou v rámci České republiky. „Vloni za celý rok onemocnělo v okrese encefalitidou osm osob, předloni patnáct a v roce 2005 jedenáct. Vzhledem k tomu, že máme před sebou ještě září, můžeme očekávat další nárůst,“ varovala lékařka.
Vážné problémy
Encefalitida může být velmi nebezpečná. Potvrzuje to i životní zkušenost Petra Dio z Klatov, kterého v roce 2002 kouslo infikované klíště. „Byl jsem v hrozném stavu. Byl jsem ochrnutý na horní část těla. Nemohl jsem hýbat končetinami, nemohl jsem se najíst,“ vzpomínal Dio v otevřeném rozhovoru, který jsme otiskli nedávno (a najdete ho na www.klatovsky.denik.cz). Muž strávil dlouhé měsíce v nemocnici a poté v rehabilitačním ústavu. I proto všem doporučuje očkování, stejně jako lékaři. „Pro houbaře je ještě nyní prostor k očkování.
„Do základního schématu patří podání tří dávek očkovací látky. Proti onemocnění chrání již podání druhé dávky vakcíny zhruba 14 dní po aplikaci,“ upozornila Kubátová.
K lékaři jen někdy
Encefalitida, stejně jako další nemoc roznášená klíšťaty, lymeská borelioza, jsou sice nebezpečné, přesto ale někteří lidé strach z klíšťat přehánějí. Pokud se jim některé zakousne, tak namísto, aby si ho sami nebo s pomocí blízkých vyndali, běží k lékaři. „To je ale zbytečné. Myslím, že pomocí speciálních kleštiček, které se dají zakoupit v lékárně, drogerii či zverimexu, se klíště vyndá snadno. Pak stačí místo vydezinfikovat jodovými preparáty a pokud místo nezčervená, nebo se neobjeví červený kroužek s bílou výplní, pak není nutné vyhledat lékaře,“ uvedla Kubátová. K tomu by ale měli lidé zamířit, pokud zhruba po týdnu či čtrnácti dnech po vyndání klíštěte mají bolesti hlavy, jsou unavení, dostanou horečku a podobně.
Kde hrozí riziko
Katastry obcí, kde podle dlouholetých zkoumání krajské hygienické stanice hrozí největší riziko nákazy klíšťovou encefalitidou: Čímice, Kejnice, Hejná, Dražovice, Hnačov, Frymburk, Chlistov, Dobršín, Rabí, Klenová, Budětice, Kvášňovice, Dlouhá Ves, Nezamyslice, Velké Hydčice, Nehodiv, Křenice, Nezdice, Olšany, Švihov.