Za prvé podle nich nejde o ubytovnu, ale o bytový dům, a za druhé se tam podle nich s nájemníky nijak špatně nezachází.

ČvT, který získal výpovědi bývalých nájemníků, toho Štáhlichovým (otec Vratislav je majitelem a syn Jan správcem objektu) vyčítá celou řadu. Například to, že ne všichni lidé, kteří tam bydlí, mají nájemní smlouvu.

„To samozřejmě přináší další problémy. Jeden z nich je spojen se sociálními dávkami, pro které potvrzení o zaplacení nájmu nestačí. Na ubytovnách ale končí právě chudí lidé, kteří nemají dostatečné příjmy a jsou pro ně dávky určeny," upozorňuje regionální sociální pracovnice ČvT Zita Prošková. Dodává, že i když smlouvu nájemník získá, stejně nemá vyhráno.

„Ve smlouvě je uvedeno, že ze závažných důvodů, například při neplacení nájemného, může pronajímatel nájemce vystěhovat do tří dnů od doručení písemné výpovědi," konstatuje Prošková s tím, že podle výpovědí bývalých nájemníků ale nebývá dodržována ani tato šibeniční lhůta a nájemníci se tak ocitají na ulici třeba i z hodiny na hodinu.

Takovýto vyhazov hrozil podle jejího vyjádření i jedné ze současných nájemnic objektu, s níž hovořil Deník. „Platíme tu za 2+1 přes osm tisíc, a to nemáme ani sklep. Jednou nám chyběly tři tisíce na nájem. Vyhrožovali nám, že poletíme na hodinu. Říkali jsme, ať to vezmou z kauce, kterou jsme zaplatili při nastěhování, ale nechtěli o tom ani slyšet. Nakonec jsme je umluvili a počkali nám, ale fakt jsem se bála, že nás i s dětmi vyhodí na ulici, bylo tu hodně husto," řekla žena Deníku s tím, že většina nájemníků se snaží z objektu co nejdříve zase odstěhovat.

PROBLÉMY S DOKLADY

ČvT dále tvrdí, že opravdové čáry podle bývalých nájemníků provozovatel objektu provádí s vyúčtováním. „Představte si například, že platíte každý měsíc o několik set korun navíc. Pronajímatel vám tvrdí, že jde o zálohu na nájem na další měsíc, ale ve vyúčtováních se tato částka neobjevuje," pozastavuje se nad klatovskou praxí sociální pracovnice organizace.

ČvT vytýká Štáhlichovým i řadu dalších věcí. Například, že ke změně nájemného – třeba i na dvojnásobek – dochází ze dne na den, aniž by kdokoli kromě pronajímatele tušil, že se tak stane. Dále, že ve smlouvě o nájmu není vyplněn stav měřících zařízení v bytě. Na stvrzenkách o zaplacení nájemného není razítko a mnohdy ani podpis, totéž na vyúčtování. Vyúčtování energií pak pronajímatel zvládá předkládat opakovaně – když zjistí, že by měl nájemníkům peníze vracet, dodá vyúčtování opravené, podle kterého mají naopak doplácet nájemníci jemu. Vyúčtování za energie zdaleka neodpovídá ověřitelné realitě.

„Nájemní smlouvy obsahují ustanovení, která neodpovídají realitě, případně jsou v rozporu se zákonem," vypočítává dále Prošková s tím, že v případě dluhu na nájmu pak bývalí nájemníci popisují lichvářské praktiky – splátky několika tisíc měsíčně, či předložení prázdného papíru k podpisu.

I když jsou obvinění takto závažná, na policii se ČvT neobrátil. „Podání trestního oznámení jsme zvažovali, ale bývalí nájemníci do toho nechtěli jít," vysvětlil Deníku Dalibor Hapl z regionální pobočky ČvT v Plzni.

MÁME VŠE V POŘÁDKU, TVRDÍ ŠTÁHLICHOVI

Není ale vyloučeno, že trestní oznámení podají Štáhlichovi. Otec Vratislav i syn Jan se totiž cítí vyjádřeními organizace poškozeni. Tvrdí totiž, že vše mají v pořádku. „Smlouvy uzavíráme se všemi. Každý nájemník si vybere byt, zaplatí nájem a uzavře smlouvu," řekl Deníku Jan Štáhlich.

Jeho otec dodal, že je přesvědčen, že i všechny ostatní potřebné doklady jsou v pořádku a že je schopen to v případě potřeby doložit. „Co se týče vyhazovů z hodiny na hodinu, tak si žádného nejsem vědom. Spíše jim počkáme déle, než bychom museli," řekl správce objektu. „Spíše se setkáváme s tím, že utečou před tím, než mají zaplatit. Vůbec nejlepší jsou noční útěky," doplnil Štáhlich starší s tím, že o nějakých směnkách nemůže být vůbec řeč.

Oba muži také odmítli, že by někoho ubytovávali v té části objektu, která dříve sloužila jako ubytovna a kde nejsou zkolaudované byty a kde jsou sociální zařízení na chodbě. „Před rokem a půl tam byli ubytovaní Ukrajinci, ale teď tam nikdo nebydlí," prohlásil Vratislav Štáhlich.

Vedení města v současné době informace o tom, že by se v objektu dělo něco nekalého, nemá. „Situaci ale prověříme," přislíbil ve čtvrtek starosta Klatov Rudolf Salvetr.